افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

وزارت صحت عامه هشدار داد/ افزایش میزان آلوده گی هوا در کابل

آلودگی هوا سالانه جان بیش از ۳هزار تن را در افغانستان میگیرد، کم از کم تاکنون ۷۰۰هزار تن به بیماریهای تنفسی گوناگون در پایتخت دچار شدهاند.

 

وزارت صحت عامه هشدار میدهد که اگر به معضل آلودهگی هوا در پایتخت توجه نشود، تن درستی هزاران پایتخت نشین با خطر روبرو خواهد شد. بیماری‌های قلبی؛ تنگ شدن رگ‌های قلب، سکته مغزی، بیماری‌های تنفسی و سرطان شش از جمله بیماری‌های کشنده‌ای هستند که آلوده‌گی هوا سبب آن می‌شود.

 

قمرالدین صدیقی مشاور وزارت صحت عامه در این باره گفت: “کابل یک شهر مناسب برای زندگی نیست، باید هرچه زودتر به موضوعات محیط زیستی در کابل رسیدگی شود”.

 

زکریا سودا رئیس کمیسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس می‌گوید: “این یک دشمن خاموش و کشنده اجتماع است و زهری است که همه‌ی ما می‌خوریم.”

 

آلاینده‌های موجود در هوای کابل بگونه‌ی مستقیم آثار بدی بر بدن و روح مردم برجای می‌گذارد؛ آنچه که کیفیت هوای شهر کابل را دگرگون ساخته است موجودیت ذرات خطرناک و مرگ آفرین مانند سلفر دی اکسید، نیتروژن، دی اکسید و مانند این‌ها در هوا هستند.

 

غلام محمد ملکیار معین مسلکی اداره محیط زیست افزود: “در این رابطه برنامه های بلند مدت روی دست داریم، مشکل است که ما در کوتاه مدت بتوانیم در این باره کاری کنیم”.

 

گفته می‌شود که آلودگی هوا سالانه جان بیش از ۳هزار تن را در افغانستان میگیرد، کم از کم تاکنون ۷۰۰هزار تن به بیماریهای تنفسی گوناگون در پایتخت دچار شدهاند، این آمار تنها از کسانی است که به شفاخانه‌های دولتی برای درمان رفته‌اند، در حالی که هزاران بیمار دیگر به شفاخانه‌های دیگر مراجعه کرده‌اند.

 

ترافیک سنگین، افزایش نفوس و وجود کارخانه‌های کوچک و بزرگ، مواد آلاینده‌ی فزآینده‌ای را به هوا تزریق می‌کنند، اما نبود برنامه‌های اثرگذار برای بهبودی اوضاع یکی از نگرانی‌های عمده است.

 

داکتر نقیب‌الله فایق عضو کمیسیون صحت و تربیت بدنی مجلس افزود: “وضعیت هوا در کابل به یک مرگ تدریجی می ماند که همه شهروندان کابل را اذیت می کند و بر روان مردم هم تأثیر می گذارد”.

 

کابل نشینان در حالی از افزایش آلوده‌گی هوا رنج می‌برند که فضای مناسبی برای گردش‌ در پایتخت ندارند. اما امیدها به یک فردای بهتر و به دور از این پدیده‌ی ناخوشایند و زیانبار هنوز هم در دل‌ کابلی‌ها زنده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار