افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزارت صحت از ثریا دلیل تا فیروزالدین فیروز

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه درحالی قاطع ترین تایید صلاحیت وکلای پارلمان را به خود اختصاص داد که در ملموس ترین وزارتخانه برای مردم ملکی و حساس ترین آن که با جان مردم سر و کار دارد به خدمت خواهد پرداخت.

 

قاطع ترین رای اعتماد برای ملموس ترین و به نوعی حساس ترین وزارتخانه مردمی با 170 رای موافق، 54 رای مخالف، 12 رای ممتنع و 4 رای باطل درحالی برای فیروز الدین فیروز یک روز بیادماندنی را رقم زد که…

 

که به همان میزان که اعتماد اعضای مجلس نمایندگان به قابلیت های فیروز را می رساند نمایانگر سطح توقعات بالا از وی برای خدمت رسانی هرچه بهتر و بیشتر در وزارت صحت عامه می باشد.

 

وزارت صحت عامه از داکتر سید محمد امین فاطمی تا داکتر ثریا دلیل و اینک فیروزالدین فیروز گرچه راه پر فراز و نشیب و پر تلاطمی را پیموده است اما ابتکار عمل و خلاقیت فردی که بتواند تاثیربسزایی در عملکرد وزارتخانه صحت عامه داشته باشد به نمایش نگذاشته است.

 

از دیگر سو، مرگ و میر بالای مادران در حین زایمان، شیوع بیماری های مسری و خطرناک، کودکان در معرض یا درحال رنج بردن از سوء تغذیه، بیماران روانی با میانگین سنی جوانان و نبود بهداشت اولیه محیطی در نقاط دورافتاده در افغانستان بیداد می کند.

 

بر فیروزالدین فیروز فرض است که با نهایت اهتمام و قدرت و توان و تعهد و نوعدوستی و میهن پرستی برای ریشه کردن بیماری های اطفال که سالهاست در کشورهای توسعه یافته ریشه کن شده و نیز ممانعت از بیماری های واگیر اقدام نماید تا شاید تلفات کمتری از نسل کشی خاموش افغانستان شاهد باشیم.

 

در همین راستا، زیرمیزی ها و رشوت های کلان پزشکان و جراحان، نبود متخصصان داخلی یا امکانات وافی، بورسیه های طبی برگشت ناپذیر و اعتصاب های کارکنان بهداشت برای عدم دریافت معاشات چندین ماهه شان نیز اقدامات عملی و عاجل می طلبد.

 

وی از معاونت صحت عامه تا مشاور جهانی وزارت صحت عراق تا چوکی وزارت صحت در کابل راه درازی نپیموده است اما تا پیاده کردن تحولات و اصلاحات مدنظر عبدالله و اشرف غنی در این وزارتخانه راه درازی در پیش دارد. باشد که تلفات کمتر زنان و کودکان از فقر بهداشتی بدهیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار