افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

وزارت زراعت 15 سبزخانه را در ولایت لغمان ایجاد نمود.

سبزخانه

 

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با سرمایه گذاری شرکت دلنشین 15 سبزخانه را به مساحت شش جریب زمین در ولایت لغمان ایجاد نمود.

در این سبز خانه ها هشت نوع سبزیجات (بادنجان رومی، بادرنگ، مرچ سبز، بادنجان سیاه، کرم سرخ، کاهو، کدوگگ و فاصلیه زرد) زرع می شود.

 

گفته می شود که در هر روز از این سبزخانه ها در حدود یک تن سبزیجات حاصل خواهد داد.

 

در حال حاضر دو نوع از سبزیجات این سبزخانه ها فاصلیه زرد و بادرنگ که از جمله حاصل فرعی یعنی کناره های سبزخانه ها می باشد به حاصل دهی آغاز نموده و درسه چین ابتدایی ترین حاصل برداری از دو باب سبزخانه حدود 32 سیر فاصلیه زرد و هفت هزار دانه برادرنگ حاصل فرعی از کناره های این سبزخانه ها جمعآوری نموده و به ارزش حدود 45 هزار افغانی به فروش رسانده اند. در مدت ده الی پانزده روز دیگر تولید اصلی این سبز خانه ها که بادنجان رومی می باشد نیز آغاز به حاصل دهی مینماید.

 

سبزخانه های متذکره مجهز با سیستم آبیاری قطره یی توسط انرژی آفتابی بوده و در حال حاضر هشت نفر دهقان به طور دایمی در این سبز خانه ها مصروف کار می باشند.

 

برعلاوه کمک های مالی و تخنیکی برنامۀ کارد-اف وزارت زراعت ،شرکت دلنشین حدود 75 هزار دالر امریکایی را در این سبزخانه ها سرمایه گذاری نموده اند که شامل خریداری و انتقال خاک زراعتی، سه باب سرد خانه و چهار باب ذخیره گاه سبزیجات نیز میگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار