افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

وزارت دفاع گزارش اوچا را رد کرد/ داعش افزایش نیافته است!

وزارت دفاع کشورمان، گزارش اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) را مبنی بر افزایش فعالیت‌های گروه داعش در افغانستان در شش ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به زمان مشابه سال گذشته، رد کرد و تحرکات داعش را در برخی ولایات تبلیغات خواند.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع، گفت داعش نسبت به سال گذشته در افغانستان سرکوب شده و تحرکات این گروه محدود گردیده است.

او افزود، داعش در ولایت هلمند، ولایت فراه، ولایت ارزگان، ولایت زابل و در ولایت ننگرهار، کاملأ کوبیده شده، تنها در بعضی ولایات تحرکات دارند یا به نام تبلیغات تحرکات دارند، مگر کاملأ تحرکات آنها کم شده، آنها تلفات زیاد دیده اند.

به گفته جنرال وزیری، چهار رهبر داعش در افغانستان و ۳۵۰۰ جنگجوی داعش در ولایت ننگرهار کشته شد و بیش از ۱۰۰۰ تن آنان مجروح شده اند.

اداره هماهنگی کمک‌های بشر دوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) روز دوشنبه، با نشر گزارشی از دو چند شدن حملات گروه موسوم به داعش یا دولت اسلامی و طالبان در افغانستان خبر داد.

در گزارش این اداره، آمده است که افزایش ناامنی‌ها، محدود به افزایش حملات بالای مراکز ولسوالی‌ها نیست؛ بلکه در کل حملات گروه‌های داعش و طالب در افغانستان دو برابر شده است.

بر بنیاد این گزارش، در شش ماه نخست سال جاری میلادی، بیش از ۲۳۰ حمله از سوی طالبان و داعشیان در سراسر افغانستان انجام شده است.

هم‌چنان این گزارش، از افزایش حضور جنگجویان داعش در ولایات افغانستان، خبر داده است، آنچه که حکومت آنرا رد کرد.

در گزارش اوچا، آمده است که فعالیت‌ گروه داعش یا دولت اسلامی که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی به ولایت ننگرهار، محدود می‌شد، اکنون به هفت ولایت افغانستان افزایش یافته است.

همکاری و مخالفت داعشیان و طالبان

گزارش اداره هماهنگی کمک‌های بشر دوستانۀ ملل متحد، گفته است که برخی ارزیابی‌ها نشاندهندۀ، همکاری میان جنگجویان طالب و داعش در بعضی مناطق افغانستان، است.

در این گزارش از همکاری گروه داعش و طالب در حمله بالای درۀ میرزاولنگ در اوایل ماه اگست سال جاری یادآوری شده است.

اما در این گزارش از درگیری طالبان مسلح و جنگجویان داعش در برخی مناطق نیز سخن گفته شده است و از درگیری میان جنگجویان این دو گروه در ولایت ننگرهار، جهت تحت کنترول درآوردن برخی مناطق یاد شده است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در این مورد گفت، گروه‌های تروریستی در هر مکانی که منافع مشترک داشته باشند، با هم همکاری می‌کنند؛ اما اگر منافع شان در تضاد باشد، باهم درگیر می‌شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار