افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 12 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزارت دفاع نیاز به وزیری مسلکی دارد

بالاخره بعد از نه ماه اتلاف وقت برای تعیین کابینه و کمبود وزیر دفاع، نامزد وزیر دفاع معرفی شد. معصوم استانک زی نامزد وزیر این وزارت است. این فرد به دلیل گذشته اش مخالفان زیادی دارد. جدا از آن فردی متخصص به وزارت دفاع نیست و آگاهان سیاسی معتقدند برای این وزارت باید فردی گماشته شود که آگاه به مسایل نظامی باشد.

 

زلمی وردک اگاه مسایل نظامی و سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: افغانستان سرزمینی است که زمامداران آن همیشه حرف زده اند اما عمل نکرده اند. ما تاریخی کهن و قدیمی داریم اما کشور از نگاه اقتصاد و امنیت مانند طفلی نوپا است که مرتب بر زمین می خورد و به پدر و مادری نیاز دارد که ما را راهنمایی کند. در این شرایط که افغانستان در چنین جنگی درگیر است وزارت دفاع نیاز مبرم به وزیر دارد.

 

وی در خصوص نامزد وزیر دفاع اظهار کرد: زمانی که شنیده شد معصوم استانک زی نامزد وزیر دفاع است عطا نور والی بلخ و برخی از اطرافیان رییس اجرایی مخالفت خود را اعلام کردند. این مخالفتها باعث شد که وی را به وزرات دفاع برده و به سمت سرپرست معرفی کنند تا بعد راحت تر به مجلس معرفی شود. متاسفانه در کشور ما قانون به راحتی حتی از جانب رییس جمهور زیر پا گذاشته می شود.

 

وردک وزارت دفاع را نیازمند یک متخصص در امور نظامی می داند و می گوید: زمانی که یک خانه می خواهد ساخته شود، برای آن نیاز است یک مهندس باشد تا خانه را طراحی و بنیادگذاری کند. در شرایط فعلی هنوز ساختار این خانه تکمیل نشده و ما ضعیف ترین حکومت در سطح جهان هستیم. برای وزارت دفاع باید فردی وزیر شود که بتواند جنگ را در کشور به آرامش تبدیل کند. درست است که مدیریت بسیار مهم است.مدیریت تنها، در زمانی مهم است که همه چیز در کشور تکمیل و درست باشد. شاید استانک زی مدیری بسیار مجرب وقوی باشد اما در مسایل نظامی، تاکتیک و تحرک جنگ و ضروریات نظامی نیاز به یک نظامی دارد و مشکل است که یک فرد غیر نظامی بتواند این مسوولیت را به پیش ببرد.

 

وی در پایان گفت: استانک زی ممکن است مدیری خوب و مجرب باشد اما از مسایل نظامی آگاهی ندارد و نمی تواند این کار را به خوبی انجام دهد. مسلکی بودن در هر زمینه ای به خصوص در این شرایط کشور بسیار ضروری است. به طور مثال وزیر صحت و عامه مسلکی است و به خوبی پیشرفت می کند. در مورد وزیر دفاع هم باید حتما این مورد رعایت می شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار