- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

وزارت داخله در هیچ جای کشور اسلحه توزیع نکرده است

سخنگوی وزارت داخله گفت که از طریق وزارت داخله هیچگاه و در هیچ جای افغانستان اسلحه توزیع نشده و توزیع هم نخواهد شد.

 

وزارت داخله افغانستان با رد ادعا ها در رابطه به توزیع سلاح در برخی ولسوالی های ولایت بدخشان می گوید که حکومت طرفدار ملیشه سازی و بوجود آمدن گروه های مسلح غیر مسوول نیست.

 

نجیب دانش معاون سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت که وزارت داخله در رابطه به توزیع سلاح از سوی برخی از حلقات حکومتی در برخی ولسوالی های بدخشان بررسی می کند و اگر واقعیت باشد اقدامات لازم صورت خواهد گرفت:

 

“از طریق وزارت داخله هیچگاه و در هیچ جای افغانستان اسلحه توزیع نشده و توزیع هم نخواهد شد، من فکر نمی کنم که در این ولایات اسلحه توزیع شده باشد اگز چنین موارد باشد در گام نخست این موضوع را بررسی می کنیم اگر همچو موارد باشد حتماً این را با شورای امنیت افغاستان و وکلای محترم شریک می سازیم.”

 

این اظهارات پس از آن صورت می گیرد که برخی از نماینده های مردم بدخشان در ولسی جرگه گفته اند که در شماری از ولسوالی های امن بدخشان که با تاجکستان هم سرحد می باشد، با وجود نارضایتی مردم محل اسلحه توزیع می شود.

 

فوزیه کوفی یکی از نماینده های مردم بدخشان در این جرگه گفته که برخی از حلقات به خاطر منافع شخصی شان تلاش دارند تا جنگ های گروهی را در بدخشان دامن بزنند.

 

ذکریا سودا یکی دیگر از نماینده های مردم بدخشان در ولسی جرگه گفته است که در حال حاضر حدود ۴۰۰ تن از افراد گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و بیش از ۷۰۰ تن از طالبان و شماری از شورشیان خارجی در بسیاری ولسوالی های نا امن ولایت بدخشان فعالیت دارند.

 

اما به گفته وی، از سوی حکومت مرکزی برای جلوگیری از فعالیت های آنان اقدامات لازم صورت نگرفته است.

 

در همین حال برخی از کارشناسان توزیع اسلحه را به مردم عام تهدید به امنیت میدانند و از حکومت می خواهند تا جلو این کار را بگیرد.

 

میرزا محمد یارمند یکی از این کارشناسان:

 

“عدم رعایت یک پروسیجر که کنترول دارنده سلاح و مردم که سلاح می گیرند تضمین نکند سبب ایجاد فجایع می شود در قریه قصبات و ولسوالی ها تضاد های ذات البینی است این افراد خود شان حاکم می شوند و حکومت در آنجا ها تحت شعاع قرار می گیرد باید بصوررت کل اگر چنین پروسه باشد جلو گیری شود تا بی ثباتی بیشتر نشود”

 

وی افزود که اگر حکومت میخواهد در برابر مخالفان مسلح دولت به مردم سلاح توزیع کند، این اقدام باید در چوکات قانون انجام شود.

 

این در حالیست که نگرانی‌ ها از حضور افراد مسلح غیر مسوول به شدت افزایش یافته و گفته می شود که این افراد در بخش‌ های مختلف کشور دست به بی‌ بند و باری و ایجاد بی ‌نظمی می‌ زنند.