- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

وزارت خارجه کشورمان سفیر پاکستان را احضار کرد

وزارت خارجه

 

در خبرنامه ای که از سوی دفتر مطبوعات وزارت امور خارجه به نشر رسیده است، گفته شده که وزارت خارجه، پس از چاشت روز گذشته، آقای سید ابرار حسین سفیر پاکستان مقیم کابل را احضار کرده و اعتراض شدید حکومت را در پیوند با رویداد اخیر در دروازه تورخم به وی بیان داشته است.

خبرنامه خاطر نشان کرده در ملاقاتی که دوکتور نصیر احمد اندیشه معین مالی و اداری وزارت امور خارجه با سفیر پاکستان داشت، یادآور گردید که برای ایجاد تأسیسات در تورخم، در نتیجه بحث هایی که در مطابقت به موازین بین المللی میان دو کشور جریان داشت، توافقاتی صورت گرفته بود. اما بر خلاف این توافقات، پاکستان به ایجاد تأسیسات در تورخم مبادرت ورزیده و عساکر سرحدی آن کشور بر نیروهای امنیتی ود فاعی افغانستان آتش گشودند.

معین وزارت امور خارجه از بروز این تنش ابراز تأسف کرده افزود: “نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان بخاطر حراست از تمامیت ارضی و دفاع از وطن و مردم شان، به عمل بالمثل متوصل شدند.”

در خبرنامه همچنان افزوده شد که جانب پاکستان خاطر نشان گردید که افغانستان با توافق قبلی با آن کشور پابند بوده و بر روش های مسالمت آمیز تأکید می کند و از جانب پاکستان انتظار دارد که مشکل به وجود آمده را از مراجع دیپلوماتیک حل وفصل نماید.

این در حالیست که حوالی ساعت ۹:۰۰ شام یک شنبه به وقت محلی، درگیری میان نیروهای سرحدی افغان و نظامیان پاکستانی پس از آن آغاز شد که نیروهای سرحدی پاکستانی می خواستند در تورخم دروازه نصب کنند، اما عساکر افغان مانع این کار شدند.

درگیری میان قوای سرحدی افغان و پاکستانی تازه‌گی نداشته و در گذشته نیز چندین بار چنین برخوردهایی صورت گرفته است که در برخی موارد تلفات هم در پی داشته است.