افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 28 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

وزارت خارجه: پاکستان بجای طرح ادعا، اسناد ارائه کند!

وزارت خارجه افغانستان می گوید، پاکستان تا اکنون هیچگونه اسناد و مدارکی را در پیوند به ادعایش مبنی بر سازماندهی حمله بر پوهنتون باچا خان از خاک این کشور، ارائه نکرده است.

 

خیرالله آزاد معاون سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت شارژدافیر افغانستان در پاکستان از مقام های آن کشور خواهان ارائه اسناد و مدارک در این ارتباط شده است: ” اول ما به شدت هر گونه پیوند افغانستان را با این حمله و حملات مشابه را رد می کنیم و اگر آنان ادعا می کنند که اسناد و مدارک دارند و چنین ادعا را قبلاً کرده اند ما از آنان خواستیم تا اسناد و مدارک شان را مطرح بکنند، اما آنان فقط این ادعا را از طریق رسانه ها مطرح کرده و تا اکنون اسناد و شواهدی را در اختیار ما قرار نداده اند. “

 

وزارت خارجه پاکستان با نشر خبرنامۀ به روز سه شنبه گفته است که با احضار شارژدافیر افغانستان به وی گفته شده که نتایج تحقیق نشان داده که تروریستان حمله بر پوهنتون باچا خان در چهارسده را از داخل افغانستان کنترول کرده اند.

 

در حمله چهار مرد مسلح به روز چهارشنبه هفته گذشته بر پوهنتون باچاخان در چهارسده خیبرپشتونخواه، بیست و یک تن کشته و تعدادی هم زخمی شدند.

 

پاکستان از حکومت افغانستان خواسته تا برضد کسانی که در حمله بر پوهنتون باچا خان دست داشتند، اقدام نموده و برای به محاکمه کشانیدن آنان با پاکستان همکاری کند.

 

قبل از این صدراعظم و سخنگوی اردوی پاکستان نیز ادعا کرده اند که، حمله کننده گان بر پوهنتون پاچا خان با افغانستان تماس های تیلفونی داشته اند.

 

در این حال تحلیگران سیاسی می گویند پاکستان با این کار اش تلاش می کند تا نشان دهد که مراکز تروریستان در آن کشور نه، بلکه در افغانستان است.

 

احمد سعیدی یکی از این آگاهان گفت، اما پاکستان با این ادعا نمی تواند چیزی بدست بیآورد: ” فقط میخواهد که به مردم پاکستان بفهماند که گویا که مشکل پاکستان ناشی از افغانستان است، شما از حکومت پاکستان دفاع کنید، زیرا تروریزم در افغانستان است، تلاش می کند ما را در منطقه سپوتاژ کند، اما با این کار چیزی بدست نمی آورد.”

 

پس از حمله مهاجمان مسلح بر پوهنتون پاچا خان حکومت پاکستان از سوی فعالان حقوق بشر و شماری از نهاد های دیگر بخاطر عدم تطبیق درست پلان عمل ملی برضد دهشت افگنی، مورد انتقاد قرار گرفت.

 

آنان ادعا کردند که پاکستان نتوانسته است تا این برنامه را به گونه درست تطبیق نموده و تروریستان را در خاک اش سرکوب کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار