افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 15 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

وزارت خارجه: رهبر ایران برای ما سنگ تمام گذاشتند!

توریالی غیاثی

به گزارش افغان تلکس، رییس روابط فرهنگی وزارت خارجه با اشاره به فرمان تاریخی رهبر مذهبی ایران مبنی بر ثبت‌نام رایگان اطفال مهاجر افغان بدون مدرک و یا دارای مدرک درمکاتب دولتی این کشور گفت: رهبر ایران برای ما سنگ تمام گذاشتند و ما قدردان این تکریم تاریخی استیم.

توریالی غیاثی رییس روابط فرهنگی وزارت خارجه کشورمان در حاشیه سفر به ایران در گفت‌وگو با یک رسانه ایرانی با تاکید بر تقویت روابط علمی و فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان خاطر نشان کرد: دو کشور دوست و برادر ایران و افغانستان دارای مشترکاتی در تاریخ، سنت، زبان، دین و فرهنگ استند که پیوند این دو کشور را با وجود تلاش برخی برای مخدوش سازی روابط، ناگستتنی و جدانشدنی کرده است.

وی افزود: ما شاهد این استیم که روز بروز این روابط تقویت شده و اتفاقات خوبی در حوزه مناسبات فرهنگی ایران و افغانستان رخ می‌دهد.

رییس روابط فرهنگی وزارت خارجه افغانستان با اشاره به فرمان رهبر مذهبی ایران مبنی بر ثبت‌نام رایگان تمام اطفال مهاجر افغان دارا و فاقد مدرک در مکاتب دولتی ایران تصریح کرد: اگر بخواهم در یک جمله بگویم باید گفت رهبر ایران در حوزه تحصیل متعلمان مهاجر افغان سنگ تمام گذاشتند و ما قدردان این تکریم تاریخی از سوی ایشان استیم.

غیاثی ادامه داد: این فرمان تاریخی اتفاقات مبارک دیگری را هم به دنبال خود داشت که انعکاس مثبت و گسترده آن در داخل افغانستان مهم‌ترین آن بود.

وی عنوان کرد: مهاجرین افغان سالیان سال از رفتارهای سلیقه‌ای در حوزه تحصیل اطفالشان خسته شده بودند و واقعا شرایط تحصیل تا پیش از این فرمان اثرات روحی تلخی بر روی مهاجرین داشت اما امروز تحصیل و مکاتب اطفال افغان عامل نشاط و پویایی و وجود بارقه‌های امید در جامعه مهاجر شده است.

رییس روابط فرهنگی وزارت خارجه کشورمان گفت: امیدواریم در سایر موضوعات نیز بتوانیم با جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خوب و ارزشمندی داشته باشیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار