افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

وزارت امور زنان از افزایش خشونت علیه زنان خبر داد

زن

وزارت امور زنان می‌گوید در یک ماه اخیر ۲۳ زن در ولایات مختلف به دلایلی چون مکتب رفتن و بیرون شدن از خانه به قتل رسیده‌اند. فعالان حقوق زن ابراز نگرانی کردند که حتا زنان در خانه‌های شان نیز امنیت ندارند.
مسوولان در وزارت امور زنان گفتند که رفتن به بازار بدون داشتن محرم شرعی، کار در بیرون از خانه، میراث، طویانه گزاف، استفاده از حق ازدواج، دشمنی‌های خانوادگی و ترک زنان از سوی شوهران شان، دلایل اصلی قتل این تعداد از زنان بوده است.
ذکیه کاویان مسوول مطبوعات وزارت امور زنان روز گذشته در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: خشونت علیه زنان به حدی گسترش یافته است که حتا از کشتن دختر دو ساله و زن پنجاه ساله هم دریغ نمی‌شود.
این در حالیست که در چهارده سال اخیر تلاش‌های زیادی به منظور محو خشونت علیه زنان صورت گرفته است. براساس قانون منع خشونت علیه زن، خشونت با زنان جزاهای مشخصی دارد و این قانون جزاهای مختلفی رای برای عاملان خشونت علیه زنان پیش بینی کرده است.
خانه برای زنان امن نیست
فعالان حقوق زن در واکنش به افزایش خشونت علیه زنان می‌گویند که دلیل اصلی افزایش خشونت‌ها، تطبیق نشدن قانون است؛ زیرا عاملان خشونت علیه زنان از مجازات معاف می‌شوند و کسی نمی‌تواند آن‌ها را به عدالت بسپارد.
حمیرا ثاقب یک تن از فعالان حقوق زن در این کنفرانس بر تطبیق قانون تاکید کرد و گفت بیش از این نباید خانه، که پناهگاه اصلی زنان است، به مکان خشونت آفرین تبدیل شود.
خانم ثاقب گفت: متاسفانه زن افغانستان در درون خانه خودش امنیت و مصونیت ندارد. این مربوط به تطبیق برنامه های حکومت در رابطه مصونیت زنان می‌شود. حضور نابرابر زنان در ساختارهای سیاسی و اقتصادی سبب شده تا آنان به حقوق خود نرسند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار