افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

ورکشاپ توزیع سیستم عوامل تولید زراعتی راه اندازی شد

ورکشاپ دسترسی بهتر و استفاده مناسب از عوامل تولید زراعتی برگزار گردید.

وزارت زراعت ، آبیاری و مالداری روز گذشته ورکشاپ توزیع سیستم عوامل تولید زراعتی را به منظور دسترسی بهتر و استفاده مناسب از عوامل تولید زراعتی در کابل راه اندازی نمود.

محفلی که به همین منظور در تالار پامیر وزارت زراعت دایر شده بود؛ محترم عبدالقدیر جواد معین مالی و اداری وزارت زراعت ، محترم میرامان الدین حیدری مشاور مقام وزارت، استادان پوهنتون کابل، محترم اکبر وزیری رییس توسعه غله جات ، آقای بولاجی رییس شرکت سلی یلنت و شماری از نماینده های نهاد های داخلی و خارجی و متخصصان امور زراعتی اشتراک ورزیده بودند.

معین مالی و اداری وزارت زراعت هدف از ایجاد این سیستم و راه اندازی ورکشاپ را دسترسی بهتر و استفاده مناسب از عوامل تولید زراعتی در کشور عنوان نمود.

دسترسی کامل به عوامل تولید و استفاده موثر از آن بدون شک در افزایش کمی و کیفی محصولات زراعتی نقش مهم دارد . پیشرفت زراعت در جهان مدیون استفاده موثر ومناسب از عوامل تولید است به همین هدف این ورکشاپ راه اندازی گردیده است.

درین اواخر  ریاست غله جات با همکاری بعضی از نهاد های بین المللی مانند FAO و  ICARDAتوانسته یک سیستم  توزیع عوامل تولید ایجا کند که بااستفاده از این سیستم تخم های بذری و کودها به دسترس دهاقین قرار داده میشود. از این سیستم تاحال تنها برای توزیع تخم های گندم استفاده گردیده است زیرا گندم از نظر تولید یک نبات بسیار مهم بوده و درحال حاضرسالانه تقریبآ 70 فیصد زمین های قابل زرع، گندم کشت میگردد.

درحال حاضر تقریبآ 2.45 ملیون هکتار زمین تحت کشت گندم میباشد که از این جمله 1.4 ملیون هکتار زمین تحت کشت گندم آبی و متباقی آن  1.05 ملیون هکتار تحت کشت گندم های للمی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار