افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 2 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ورود بیش از شش هزار بیجا شده به ولایت تخار

با آنکه شهر کندز دوباره به تصرف نیروهای امنیتی افغان در آمده، مقامات محلی ولایت تخار می گویند که با گذشته هر روز صد ها بیجا شده از ولایت کندز به شهر تالقال وارد می شوند.

 

سنت الله تیمور سخنگوی والی تخار روز گذشته گفت، در اثر ناامنی های اخیر در ولایت کندز تا اکنون بیش از شش هزار بیجا شده از آن ولایت به تخار آمده اند.

 

آقای تیمور همچنان گفت، این افراد بخاطر تهدیدات امنیتی از شهر کندز ولسوالی های خان آباد، امام صاحب، بورکه، دشت ارچی و خواجه غار به ولایت تخار آمده اند:

 

” بیشتر از شش هزار بیجا شده فعلاً وارد تخار شده این به گونه روز افزون ادامه دارد با گذشته هر ساعت صدها خانواده وارد شهر تالقان می شوند ارقام بیجا شده ها نهایت بلند است و این با گذشت هر ساعت افزایش می یابد چیزی را که ما در تخار داریم کفایت نمی کند راه مسدود است برای ما چیزی به نام کمک از زون یا مرکز انتقال نیافته است. ”

 

به گفته آقای تیمور، تا کنون مردم تخار و برخی از تاجران این ولایت برای بیجا شده ها کمک کرده، اما این کمک ها بسنده نبوده و باید برای آنها از مرکز و دیگر نهاد ها کمک صورت گیرد.

 

طالبان مسلح شهر کندز را پس از چاشت روز دوشنبه تصرف نمودند، اما در عملیات که از شب گذشته بدینسو بخاطر باز پس گیری شهر کندز راه اندازی شده بود، این شهر دوباره به دست نیروهای امنیتی افغان افتاد.

 

به اساس اعلامیه وزارت دفاع افغانستان، در جریان عملیات نیروهای افغان، 150 مخالف مسلح کشته و 90 تن دیگر شان زخمی شده اند.

 

در این حال سخنگوی والی تخار از نهاد های کمک کننده و حکومت می خواهد تا از طریق هوا برای بیجا شده ها در این ولایت کمک نمایند.

 

کمیته صلیب سرخ در افغانستان نیز از وضعیت نابسامان مردم در شهر کندز ابراز نگرانی کرده می گوید، این کمیته برای 1050 خانواده بیجا شده مواد خوراکه و غیر خوراکه کمک کرده است.

 

زرلشت سرمست سخنگوی صلیب سرخ:

 

“وضعیت که فعلاً در کندز ​همشهریان ما و دوایر دولتی با آن مواجه است نه تنها برای دفتر صلیب سرخ بلکه برای تمام مردم نگران کننده است و دفتر صلیب سرخ هم در این ارتباط نگرانی دارد این دفتر به تعداد 1050 فامیل در نزدیکی های کندز ​مواد خوراکه و غیر خوراکه کمک کرده است. ”

 

عبدالروف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز از وضعیت بیجا شده گان ولایت کندز ابراز نگرانی کرده می گوید که آنان در وضعیت خرابی در ولایت تخار و اطراف آن بسر می برند و باید وزارت عودت مهاجرین بخاطر حل مشکلات آنها جداً وارد عمل شود.

 

تلاش نمودیم تا در این مورد نظر وزارت مهاجرین را نیز داشته باشیم، اما با وجود تماس های مکرر مسوولان آن وزارت حاضر به صبحت با ما نشدند.

 

اما مسوولان اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی می گویند، وزارت امور مهاجرین، یو آن اچ سی آر، و موسسات کمک کننده آماده هر نوع کمک با بیجا شده ها هستند.

 

محمد اسلم سیاس معاون این اداره گفت، آنها بخاطر کمک رسانی به بیجا شده های ولایت کندز آماده گی لازم دارند:

 

” راه ها مسدود است و کمک رسانی هم امر بسیار ساده نیست یک مقدار امکانات که از طریق کمیته های اضطرار ولایتی که از قبل ذخیره داشتند هدایت داده شده تا از آن امکانات استفاده بکنند و در جلسه امروز تمام نیازمندی های مهاجرین فهرست شده و ضروریات آنها انتقال داده می شود. ”

 

پیش از این نیز مردم دراثر ناامنی ها از ولایات هلمند، ننگرهار و برخی ولایات دیگر افغانستان خانه هایشان را ترک کرده اند.

 

این بیجا شده ها همواره شکایت داشته اند که حکومت هیچ گونه کمک لازم و به موقع برای آنها نکرده است.

 

از سوی هم برخی از کارشناسان می گویند که در همچو حالات باید حکومت اقدامات به موقع را بخاطر حل مشکلات بیجا شده های داخلی انجام دهد، در غیر آن فاصله میان مردم و حکومت بیشتر خواهد شد و این مساله در آینده عواقب ناگواری را در قبال خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار