افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

وخامت شرایط حقوق سیاسی و نبود آزادی در بحرین

به گزارش پایگاه خبری «العهد» لبنان، این سازمان بین‌المللی در گزارش سالیانه خود از وضعیت حقوق بشر و حقوق سیاسی در بحرین، از نبود آزادی در این کشور خبر داد.

بر اساس این گزارش سالیانه، شاخص بحرین در حقوق سیاسی و نیز شاخص‌ آزادی‌های عمومی برای هفتمین سال پی‌درپی پسرفت داشته است.

در این گزارش آمده است: بحرین با کمک هم پیمان خود ایالات متحده امریکا، همچنان از طریق لغو و سلب تابعیت مخالفان خود، به تلاش‌های شرم آور خود در سرکوب و ساکت کردن آن‌ها ادامه می‌دهد.

این سازمان هر سال با رتبه‌بندی وضعیت‌ آزادی‌ها در کشورهای جهان، اقدام به بررسی حقوق سیاسی و دموکراسی در این کشورها می‌کند.

در این رتبه بندی‌ از 1تا 7، رتبه هر کشوری که به عدد یک نزدیک باشد دارای وضعیت خوب بوده و رتبه 7 نشانگر نبود آزادی در کشور است.

در این گزارش، رتبه بحرین 7 بوده است که نشان از وخامت قابل توجه در زمینه آزادی داشته و سازمان فریدام هاوس از این وضعیت با «نبود آزادی» یاد کرده است.

در گزارش خانه آزادی همچنین آمده است، کشورهای مغرب، کویت، امارات و بحرین  مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته‌اند. با این حال، این کشورها عرصه را برای مشارکت سیاسی و آزادی‌های مدنی محدود تنگ کرده‌اند.

طبق گزارش فریدام هاوس، ارزیابی‌های به عمل آمده در خاورمیانه و شمال آفریقا در زمینه آزادی نشان می‌دهد که این مناطق طی سال گذشته بدترین رتبه را داشته‌اند.

«فریدام هاوس» یا خانه آزادی یک ارگان غیردولتی در امریکا می‌باشد که در زمینهٔ تحقیقات و پشتیبانی از دمکراسی، آزادی‌های سیاسی و حقوق بشر فعالیت می‌کند. این سازمان از آن رو معروف گشته‌است که سالیانه فهرست کشورها را از لحاظ میزان دمکراتیک بودن تهیه و انتشار می‌دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار