افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

وحدت ملی را از مردم هرات بیاموزید

مردم ملکی هرات که در بدترین وضعیت این ولایت در طول اعصار گذشته بسر می برند علیرغم تمام گرانی ها و کمبودها و نزدیکی به اغاز سال جدید خورشیدی با یکدیگر متحد و همدل شده اند تا علیه ظلم حاکم اعتراض کنند.

 

درحالی که در ارگ ریاست جمهوری که شاید کمتر از یک دهم مردم ولایت هرات جمعیت داشته باشد ده ها تن در هیچ عرصه ای و با هیچ منطقی با یکدیگر کنار نیامده اند و انتظار نمی رود که کنار آیند؛ لیکن…

 

لیکن مردم ملکی هرات که در بدترین وضعیت این ولایت در طول اعصار گذشته بسر می برند علیرغم تمام گرانی ها و کمبودها و نزدیکی به اغاز سال جدید خورشیدی با یکدیگر متحد و همدل شده اند تا علیه ظلم حاکم اعتراض کنند.

 

اعتصاب جدا از بار معنایی منفی خود که همواره آخرین گزینه پیش روی معترضین در جوامع دیگر و اولین گزینه برای افغانستان و افغانستانی ها است این بار به نمایش افتخار آمیزی منجر شده است که اعتصاب سراسری و دسته جمعی هرات و هراتیان می باشد.

 

افزایش قیمت برق و سوخت، بیکاری، ناامنی، بلاتکلیفی والی و قوماندان های امنیه نواحی مختلف و عدم توجه به درخواست های مسالمت امیز و تهدیدهای مردم هرات نسبت به توجه ارگ ریاست جمهوری، بالاخره به اعتصاب دسته جمعی و تعطیلی هرات انجامید.

 

از یک نظر در غم شریکی با مردم هرات که روزگارانی در بهترین و امن ترین ولایت افغانستان می زیسته اند باید سری به تاسف تکان داد و از وضعیت هر روز دریغ از دیروز حکومتداری به تنگ آمد و فریاد برآورد.

 

از منظری دیگر باید این اتحاد و همدلی هراتیان را ستود و آنان را سرلوحه ارگ نشینان قرار داد که با وجود اقشار مختلف و طبقات مختلف رفاهی همه زیر پرچم منافع شعری و شهروندی خود به این تعطیلی رسمی تن داده اند.

 

تامین معاشات و سوخت و مواد اولیه زندگی با شروع فسل سرما و اواخر پاییز به مراتب سخت تر از بهار و تابستان می شود و همان طور که در گذشته نیز از سوی مردم بارها اعلام شده بود هراتیان و هرات نشینان از ادامه قحطی و هزینه گزاف برق و سوخت به تنگ آمدند و عواقب ان را به جان خریدند.

 

ضعف مدیریتی دولت مرکزی که با برکناری طوفانی و به یکباره خیل دولتمردان هرات و سپس رها کردن دفاتر والی و ساختمان های امنیه ولسوالی ها در بلاتکلیفی نه تنها مشکلی از مشکلات مردم حل نکرد که بر آن افزود اینک سکوت اختیار کرده است و نظاره می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار