افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

وجود 100هزار اثر باستانی در موزیم ملی!

موزیم

 

بگفته حکیمی حدود یکصد اثر تاریخی و باستانی درسالهای بحران و جنگ ازموزیم ملی غارت وتخریب شده بود که با تلاش وزارت ترمیم و برگشتانده شده اند و اکنون موزیم ملی نزدیک به 100هزار اثر دارد.

 

سخنگوی ومشاور رسانه ای وزارت اطلاعات وفرهنگ دیروز درنشست خبری گفت که 102 اثر تاریخی افغانستان توسط ویکرو هرایاما سفیر حسن نیت یونسکو ، برای جاپان خریداری و نگهداری شده بود به افغانستان تسلیم داده شده است .

سخنگوی وزارت اطلاعات وفرهنگ  که دست آورداین وزارت را بیان میداشت به صورت تلمیحی به جنگ و رویدادهای درد آور درکشور تماس گرفت که دراثر آن آثار موزیم ملی به عنوان هویت و سرمایه ملی کشور غارت و یا تخریب گردید .

او همچنان از تلاش های این وزارت درراستای برگردانیدن این آثار از خارج و مرمت شمار قابل ملاحظه آن گفت که درجنگ ها نزدیک به یکصدهزار اثر تاریخی و باستانی درموزیم غارت و یا تخریب شد.

ولی به اساس تلاش پیگیراکنون نزدیک به یکصد هزار اثر درموزیم ملی وجود دارد.

وی افزود : در اثر حفریات باستان شناسان افغان و خارجی تا اکنون 1344 اثر تاریخی را از مس عینک بدست آمده است و  همچنان درهفته گذشته آنها موفق به دریافت یکصد اثر دیگر شدند .

حکیمی افزود : آثار منقول به موزیم و برای حفظ آثار غیر منقول ، موزیمی درولسوالی محمد آغه ولایت لوگر ساخته میشود که کارآن جریان دارد.

سخنگوی وزارت اطلاعات وفرهنگ پیرامون گنجینه باختر نیز معلومات داده گفت که این آثار که شامل 231 اثر میباشد تاکنون دردوازده کشور برای نوزده بار به نمایش گذاشته شده است و فعلاً از این آثارمردم درکوریای جنوبی دیدن میکند.

هارون حکیمی همچنان به تلاش های وزارت به خاطر ترمیم و مرمت آثار تاریخی دربیرون از کشور نیز اشاره کرده مطرح ساخت 155 اثر که غرض ترمیم به جمهوری چک فرستاده شده بعداز ترمیم درهمان کشور به نمایش گذاشته است.

به گفته وی 10002 اثر از کشورهای خارجی دوباره به کشور برگشتانده شده و نیز اضافه تر از 3000 اثر دراثر مساعی منسوبان دفاعی و امنیتی کشور از نزد قاچاقبران بدست آمده و به موزیم منتقل گردیده است.

هارون حکیمی همچنان دراین کنفرانس خبری گفت که کارنقشه برداری ساحات تاریخی و باستانی به همکاری کشور فرانسه توسط ستلایت آغازگردیده است.

سخنگوی وزارت اطلاعات وفرهنگ دست آورد های این وزارت را درعرصه های جوانان ، فرهنگ ، نشرات سیاحت برشمرده گفت انستیتوت سیاحت مصروف کادر پروری است ، بیشتر از ده هزار جوان ازطریق معنیت جوانان به ادامه تحصیل به موسسات تحصیلات عالی و نیمه خصوصی معرفی گردیده اند.

او برگزاری پارلمان جوانان را یک دست آورد عنوان کرد و گفت، تعمیر ها برای کتابخانه ها درولایت های  ساخته شده وکارترمیم مینار زابل به هزینه جنرال عبدالرزاق قوماندان امنیه قندهار تکمیل شد و کار بازسازی تعمیر اداری موزیم و کتابخانه غزنی تعمیر اداری ولایت های  بادغیس ، ارزگان ، مسجد زیارتگاه هرات ، مسجد کردان کابل ، تعمیر قلعه سراج لغمان و کتابخانه لغمان آغاز شده .

وی علاوه کرد کار روی اعمار تعمیر اداری ولایت پکتیا و کتابخانه سرپل به زودی شروع خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار