افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 اکتبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

واگذاری پایگاه قندوز به نیروهای افغانستان

پایگاه نیروهای اردوی آلمان در این ولایت را رسماً به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار کردند.

گیدو وستروله؛ وزیر خارجه و توماس دیمیزیر؛ وزیر دفاع جمهوری فدرال آلمان روز یکشنبه (۱۴ میزان/ ۶ اکتوبر) به پایگاه نیروهای اردوی کشورشان در قندوز رفتند و این پایگاه را به نیروهای افغان واگذار کردند.

واگذاری پایگاه قندوز به نیروهای افغانستان یکی از مهمترین مراحل انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای داخلی این کشور می باشد و زمینه خروج تدریجی نیروهای آلمانی را فراهم می سازد.

توماس دیمیزیر گفت قندوز جایی است که نیروهای اردوی آلمان برای نخستین بار ماموریت جنگی را انجام دادند و همچنان آموختند که چگونه مبارزه کنند.

او افزود:”چنانچه امروز که اردوی آلمان قندوز را ترک می کند، ما هیچ وقتی این منطقه را فراموش نمی کنیم.”

وزیر خارجه آلمان گفت که ماموریت افغانستان تا حالا ارزشمند بوده و در آینده نیز ادامه می یابد.

وستروله افزود که بسیاری چیزها در افغانستان بهبود یافته است، اما هنوز همه امور به خوبی پیش نمی رود. او وعده داد که کمک های آلمان به افغانستان ادامه می یابد: “ما به مردم افغانستان پشت نمی کنیم”

در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ سرباز آلمانی در افغانستان مستقر هستند که ۹۰۰ تن آنها در پایگاه قندوز به سر می برند.

قرار است تا آخر ماه جاری میلادی این پایگاه کاملاً از سوی نیروهای آلمانی تخلیه گردد و نیروهای اردو و پولیس افغانستان در آن جا مستقر شوند. بعد از واگذاری این پایگاه، نیروهای اردوی آلمان در پایگاه زون شمال در مزار شریف باقی می مانند.

برای واگذاری پایگاه قندوز به شکل رسمی به نیروهای امنیتی افغانستان، روز یکشنبه محفلی در قندوز برگزار شد و مقام های وزارت های دفاع و داخله افغانستان نیز در آن اشتراک کردند.

این محفل زیر تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. نیروهای پولیس و اردوی افغانستان صرفاً با سلاح های خالی از گلوله اجازه داشتند در این محفل شرکت کنند. دلیل این امر، وقوع حملات “سبز بر آبی” در گذشته است که در آن، اعضای نیروهای امنیتی افغانستان بر همکاران خارجی خود آتش گشودند. در سال ۲۰۱۱ در یک پایگاه نیروهای آلمان در ولایت بغلان، سه سرباز آلمانی توسط یک سرباز افغان کشته شدند.

این نخستین باری است که وزیران دفاع و خارجه جمهوری فدرال آلمان یکجا به افغانستان سفر می کنند که این نشان دهنده اهمیت واگذاری این پایگاه به نیروهای امنیتی افغانستان است.

پایگاه قندوز در حالی به نیروهای امنیتی افغانستان سپرده می شود که نگرانی در مورد امنیت شمال افغانستان همچنان باقی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار