افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 27 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

واکنش وزارت صحت به فروش اعضای بدن بیماران افغانستان درهند

به نقل از گزارش های تائید ناشده، در چند مورد اعضای داخلی چند بیمار افغانستانی از سوی ترجمان ها و مسوولان شفاخانه های هندی، به فروش رسیده است.
گزارش شده است که داکتران هندی به کمک ترجمانان، اعضای داخلی بدن بیماران افغانستانی را که زیر تداوی قرار دارد، بدون آنکه خود آنان متوجه شود دزدیده و به فروش می رسانند.

از سوی دیگر، گزارش شده است که بیماران افغانستانی که به هند سفر می کنند، مورد سوء استفاده های مالی قرار گرفته و به صورت سازمان یافته پول های هنگفتی از آنان به مصرف می رسد.
با این وجود، داکتر کارگر نوراوغلی سخنگوی وزارت صحت عامه، در گفتگو با خبرگزاری بخدی گزارش ها، مبنی بر فروش اعضای بدن بیماران افغانستانی در شفاخانه های هند را به شدت رد کرد.
او گفت که تا هنوز چنین گزارشی در اختیار آنان قرار نگرفته و در صورت وجود این مشکل، از طریق نهادهای موظف اقدام خواهد شد.

این در حالیست که اخیراً شماری از دانشجویان افغانستانی مقیم در هند، با نشر مطالبی روی صفحه اجتماعی فیس بوک، به شدت از سفارت افغانستان در دهلی جدید انتقاد کرده اند.
به نوشته این دانشجویان، سفارت افغانستان در دهلی جدید تا کنون در مورد اتهام فروش اعضای داخلی بیماران افغان در شفاخانه های هندی، هیچ اقدامی نکرده است.
دلایل سفر به بیرون
وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که بیماران به دلیل نبود امکانات لازم در داخل کشور به کشورهای همسایه از جمله ایران، پاکستان و هند سفر می کنند.

کارگر نوراوغلی سخنگوی این وزارت گفت که سیاحت و مصرف هزینه کم برای عملیات بیماری های خطرناک، عامل دیگر در زمینه سفر بیماران افغانستانی به هند است.
سخنگوی وزارت صحت عامه، می گوید که این وزارت با کمبود منابع مالی روبرو است و به گفته او از همین رو نمی تواند به بخشی از مشکلات بیماران در داخل کشور رسیدگی کند.
در همین حال سید حیات الله ابدالی، داکتر موظف در شفاخانه انتانی کابل می گوید، بیشتر بیمارانی که به خارج از کشور سفر می کنند؛ دچار امراض پیچیده از جمله قلبی هستند.
او گفت که این بیماران به دلیل نبود امکانات تشخیص و تداوی در افغانستان، ترجیح می دهند تا به هند و پاکستان مراجعه کنند.
به باور داکتر ابدالی، شفاخانه های دولتی و خصوصی در افغانستان، امکانات اندک دارند و به همین دلیل تشخیص امراض پیچیده در داخل کشور دشوار و حتی ناممکن است.
فرصت های از دست رفته
بدست آوردن پاسپورت و ویزای سفر به سایر کشور ها، از دیگر مشکلاتی است که بیماران از آن شکایت دارند.

ضامن علی، شهروند کابل که از بیماری قلبی رنج می برد می گوید که تا اکنون به بیش از 10 داکتر داخلی مراجعه کرده است.
او گفت که داکتران چندین بیماری را در وجود او تشخیص داده و حتی نظریات دو تن از آنان نسبت به مشکلات صحی اش مشابهت ندارد.
ضامن علی گفت: “از سر ناگزیری مجبور است به هند سفر کند اما گرفتن ویزای سفر به هند چندان ساده نیست.”
هند، پاکستان و ایران سه کشوری است که بیشتر بیماران افغانستان برای معالجه و تداوی به آن سفر می کنند.
جامعه جهانی در ده سال اخیر، صد ها میلیون دالر در بخش صحت به افغانستان کمک کرده اما گفته می شود که از این کمک ها استفاده موثر و مناسب صورت نگرفته است.
به نظر می رسد که وجود فساد گسترده اداری در نهادهای دولتی از جمله صحت، فرصت پیشرفت های لازم در این بخش را ضایع کرده است.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار