افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

واکنش هابه ايجاد دفتر براى طالبان در قطر

خبر ايجاد دفتر براى  طالبان در کشور قطر که دو روز پیش از سوی برخی از رسانه های خبری نشر شد که واکنش های متفاوتی را به دنبال داشت.

برخی از رسانه ها گزارش داده اند که دولت افغانستان در واکنش به این مسئله، سفیر خود از دوحه را فرا خوانده است.

برخی از کارشناسان ، ايجاد دفتر براى طالبان در قطر را ناشى از معامالات پشت پرده مي دانند، اما تعداد ديگر از تحلیلگران آن را نشان دهنده عدم هماهنگى ميان جامعه بين المللى و دولت افغانستان می خوانند.

جاويد لودين معين سياسى وزارت امور خاجه کشور به رسانه ها گفته است که  مقامات قطر در مورد ايجاد دفتری که تسهيل کننده مذاکرات ميان دولت افغانستان و طالبان باشد، با جانب افغانستان مشورت کافی نکرده‌اند.

اما وى تاکيد کرد که فراخوانی سفير افغانستان از قطر، به رسم اعتراض نبوده است؛ بلکه سفير به کابل فرا خوانده شده است تا با او در مورد ايجاد يک دفتر تسهيل کننده مذاکره با طالبان در قطر و پيامدها و تاثيرات آن، مشورت شود.

این خبر در حالی منتشر می شود که در جلسه مشورتى  رييس جمهور حامد کرزی با  رهبران جهادى به تاریخ 24 قوس روی ايجاد يک آدرس يا دفتر مشخص برای مخالفين مسلح دولت، به هدف پيشبرد صلح و مذاکره توافق شده است.

به گزارش خبرگزاری پژواک، در خبرنامه که  از سوى دفتر مطبوعاتی رياست جمهوری منتشر شده، ضمن اعلام این خبر آمده است که درين جلسه در مورد ميکانيزم عملی و شرايط گفتگو با مخالفين مسلح دولت بحث و تبادل نظر صورت گرفت و بر ادامه پروسه صلح به رهبری و مالکيت افغانها تاکيد گرديد.

به گفتۀ منبع، در این جلسه که در ارگ رياست جمهورى داير شده، اشتراک کننده گان جلسه تاکيد کرده اند که آدرس يا دفتر برای مخالفين بايد در داخل افغانستان ايجاد گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار