افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

واکنش نماینده گان ولسی جرگه نسبت به اظهارات اخیر حکمتیار

ولسی جرگه افغانستان

اظهارات اخیر حکمتیار در ولایت خوست واکنش‌های صریح نماینده گان ولسی جرگه را در پی داشت!

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در سفر به شرق افغانستان گفته بود که جمعیت وُلسوالی زدران در ولایت خوست بیش از ولایات پنجشیر، دایکندی و بامیان است، اما هیچ چوکی عالی‌رتبه دولتی را در اختیار ندارند.

وی ضمن حمایت از شبکه حقانی گفته بود که پاکستان از جنگ افغانستان بیشترین زیان را دیده است.

این اظهارات وی واکنش‌های صریح مقامات، احزاب و نماینده گان را در پی داشته است.

عارف رحمانی نماینده غزنی در ولسی جرگه اظهار داشت: کسانی که روح و روان مردم را هدف قرار می‌دهند نیز تروریست هستند.

وی ادامه داد: همچنین افرادی که به دستور سازمان‌های استخباراتی به تعصبات قومیتی در کشور دامن می‌زنند نیز تروریست هستند و و مرتکب خیانت ملی می‌شوند.

محمدعلی اخلاقی عضو دیگر ولسی جرگه گفت: رهبران سیاسی باید از ایجاد تنش بین اقوام افغانستان خودداری کنند. ما طرفدار توسعه متوازن در تمام ولایات کشور استیم.

بنابراین اظهاراتی که برای اغراض شخصی مطرح می‌شوند، سبب ایجاد تشدید تنش‌ها در کشور می‌شود.

صادقی زاده نیلی نماینده ولایت دایکندی نیز گفت: حکمتیار به منظور ایجاد اختلافات قومیتی در افغانستان تلاش می‌کند تا ولایات را در برابر هم قرار داده و به برخی اقوام اهانت می‌کند.

وی به حکمتیار هشدار داد از این طریق نمی‌تواند به جایگاه سیاسی دست یابد و برای خود شخصیت‌سازی کند. بهتر است به دنبال راهی دیگر برای شخصیت‌سازی باشد.

این در حالی است که پیش از این نیز رهبر حزب اسلامی متهم شده بود که از طریق ایجاد اختلافات قومی به دنبال ایجاد پایگاه مردمی و سیاسی است.

برخی از کارشناسان معتقدند که حکمتیار مهره نیابتی حکومت وحدت ملی و سازمان‌های استخباراتی برای راه اندازی اختلافات قومی و مذهبی در افغانستان محسوب می‌شود که رابطه نزدیکی با کشورهای حامی جریان‌های تکفیری دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار