افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

واکنش عبدالله عبدالله به اظهارات اخیر عطا محمد نور

عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه در نشست شورای وزیران به اظهارات اخیر عطا محمد نور واکنش نشان داد.
عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه در واکنش به اظهارات اخیر عطا محمد نور، امروز در نشست شورای وزیران گفت که در پذیرفتن استعفای وی توسط رییس جمهور غنی، موافقه کرده است.

رییس اجرائیه روز دوشنبه در جلسۀ نوبتی شورای وزیران در ارگ سپیدار که در مقابل خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که با پذیرفتن استعفای عطامحمد نور، والی پیشین بلخ، پانزده روز قبل موافقه کرده است.

رییس اجرائیه افغانستان افزود در جاهایی که گفت هشتاد فیصد من مسؤول بودم، من فکر می‌کنم که صد در صد آن استعفا هم چی بوده، یک مدتی مذاکرات مستقیم داشتند و رییس جمهور و باقی این تمام همکاران حکومت هستند، هر لحظه آن را من گفته ام نه این اقدام صورت نگیرد؛ اما بلاخره به یک جایی رسید که یک کاری باید صورت می‌گرفت، من فقط ۲۰ یا ۱۵ روز قبل، برای اولین بار موافقه کردم که این کار صورت بگیرد و قبولی استعفا اعلان شود یک هفتۀ بعد.

به گفتۀ آقای عبدالله، در پذیرفته‌شدن استعفای آقای نور در کنار رییس جمهور است و رهبری جمعیت اسلامی نیز موافقت داشت.

رییس اجرائیه گفت رهبری جمعیت اسلامی افغانستان در آن تصمیم با ما یک جای بودند و اینها وعده سپرده بودند که در همین خلا، آسمان به زمین نمی‌خورد، یک کسی که خدمت کرده به افغانستان واقعاً، در آن ولایت افغانستان خدمت کرده، فراتر از آن خدمت کرده در تأمین امنیت، در جلب سرمایه‌گذاری؛ اما خودش استعفای خود را قبلاً مطرح کرده البته باز شرایطی که می‌گوید، بودم نبودم، آن کار من نیست.

به گفتۀ وی، رهبری جمعیت وظیفه گرفت که در خلال یک هفته، والی بلخ را متقاعد می‌سازند تا از رییس جمهور بخواهد که استعفایش را قبول کند؛ اما پس از سفر به بلخ، مسایل طوری دیگری شد.

رییس اجرائیه افغانستان تأکید کرد که باید این مسأله هم اکنون از طریق مسالمت‌آمیز حل گردد.

عبدالله عبدالله، در پاسخ اظهارات عطامحمد نور، والی پیشین بلخ که گفته بود، دندان‌های آقای عبدالله را خواهد کشید، به خنده گفت در پهلوی تمام مصروفیت‌های که دارم، تکلیف دیگر هم به من متوجه شد که دندان‌های خود را متوجه باشم که کسی نکشد.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ روز شنبه، در مراسم سی‌وسومین سال‌یاد عبدالقادر ذبیح‌الله، یک قوماندان پیشن جمعیت، گفت که والی بادآورده نیست و به مکتوب کسی برطرف نمی‌شود.

او در قبول استعفایش، ۲۰ فیصد رییس جمهور و ۸۰ فیصد رییس اجرائیه را مسؤول خواند و در سخنان تندش، به عبدالله عبدالله، دشنام نیز گفت؛ اما آقای عبدالله در امروزش، هیچ واکنشی در برابر آنها نشان نداد.

ارگ ریاست جمهوری، هفتۀ گذشته اعلام کرد که رییس جمهور غنی، استعفای عطامحمد نور، را پذیرفته است و به جای وی، انجنیر محمد داوود را به سمت ولایت بلخ گماشته؛ اما هنوز آقای داوود، به حیث والی بلخ کارش را آغاز نکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار