افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

واکنش روسیه به خبرهای نشر شده مبنی بر دیدار هیئت نظامی این کشور از پایگاه‌های طالبان

وزارت خارجه روسیه

وزارت خارجه روسیه در واکنش به راپور‌های اخیر مبنی بر دیدار هیئت نظامیان عالی‌رتبه روسیه از پایگاه‌های آموزشی طالبان در وزیرستان شمالی را رد کرده است.

هفته گذشته برخی از رسانه‌ها راپور دادند که جنرال‌های روسی، پاکستانی و اعضای شبکه حقانی از مناطق سرحدی در ولایت‌های خوست، پکتیا و ننگرهار دیدن کرده‌اند.

منابع امنیتی در شرق افغانستان مدعی شده بودند که تعدادی از جنرال‌های نظامی روس، جنرال‌های پاکستانی و اعضای شبکه حقانی با گذشتن از خط دیورند به مدت 11 روز در وُلسوالی‌ گومل پکتیا، وُلسوالی سپیره ولایت خوست و وُلسوالی گوشته ننگرهار حضور داشتند.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این راپور با نشر بیانیه‌ای اعلام کرده است که هیئت نظامی روسیه به سرکردگی جنرال ستراکوف معاون رییس ستاد اردوی روسیه برای ارایه مشاوره به شهر راولپندی در پاکستان سفر کرده بود.

در بیانیه‌ای وزارت خارجه روسیه آمده که طرف پاکستانی در رابطه با وضعیت امنیتی و نتایج عملیات نظامی ضرب‌عضب اردوی پاکستان در وزیرستان جزئیاتی ارایه کرده‌اند، که از همین رو هیئت نظامی روس به منطقه میرانشاه برده شدند.

بیانیه می‌افزاید که هیئت نظامی روسیه فقط از مناطقی در میرانشاه دیدار کرده است که از سوی نیروهای امنیتی پاکستان تصفیه شده بود.

شکیب‌ مستغنی سخنگوی وزارت خارجه نیز در واکنش به راپور دیدار مقامات نظامی روسیه از مناطق شرقی افغانستان اعلام کرده بود که پس از ارایه جزئیات توسط نهادهای امنیتی و دفاعی کشور و تحقیق و بررسی کامل این موضوع از سوی نهادهای امنیتی، پاسخی را که لازم است در این باره ارایه خواهد کرد.

برخی از کارشناسان و مقامات کشورمان معتقدند که روسیه به دلیل نگرانی از گسترش حضور افراد وابسته به داعش در افغانستان، برای مبارزه با این گروه به حمایت از طالبان رو آورده است.

امریکا نیز متهم است که تلاش دارد تا با استفاده از سرحدات شمالی افغانستان تروریزم را به کشورهای آسیای مرکزی به منظور ناامن سازی روسیه صادر کند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار