افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

واکنش رحمت‌الله نبیل به تفرقه افکنی های حکمتیار میان اقوام افغانستان

رحمت‌الله نبیل

رییس پیشین امنیت ملی و عضو اصلی محور ملی افغانستان درباره‌ی سخنان گلبدین حکمتیار (جنگ افغانستان میان دو قوم است) واکنش نشان داده است.

رحمت‌الله نبیل هم‌چنان از فداکاری‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور یاد کرده و گفته است که به آن‌ها می‌بالد و از آن‌ها حمایت می‌کند. من به تک تک از عساکر و مدافعان وطنم اعم از ازبیک، هزاره، تاجک، پشتون، هندو، سیک، بلوچ، نورستانی و دیگر اقوام می‌بالم و هم‌چون پاره‌ای از وجودم دوست‌شان دارم. یک شب بیدارخوابی‌شان را در راه دفاع از ارزش‌های اسلامی و ملی کشور عزیز ما برتر می‌دانم.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی هفته گذشته در نخستین نشست شورای مرکزی حزب اسلامی درباره‌ جنگ جاری در افغانستان گفت که این جنگ میان دو قوم است و در پشت آن، کشورهای جهان دست دارند: این نبرد، نبرد میان مخالفین و دولت نیست، نبرد میان دو قوم است، این حالت در نبرد کندز، بغلان، تمام شمال و کشور همین‌گونه است. در این نشست، حزب اسلامی روی تشکیلات ‌شان در مرکز و ولایت‌های کشور بحث و گفت‌وگو کردند. گفتنی است که در این نشست عبدالهادی ارغندیوال رییس حزب اسلامی، محمدخان معاون اول ریاست اجراییه و شماری دیگر از بزرگان و اعضای این حزب حضور نداشتند.

گلبدین حکمتیار در نشست شورای حزب اسلامی درباره صلح و انتخابات نیز صحبت کرد.

این سخنان گلبدین حکمتیار (جنگ افغانستان میان دو قوم است) با واکنش‌های مختلف و تندی میان سیاست‌مداران و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

با این حال رحمت‌الله نبیل؛ رییس پیشین امنیت ملی و عضو اصلی محور ملی افغانستان نیز درباره‌ی گفته‌های حکمتیار واکنش نشان داده است.

او عصر روز جمعه‌ متنی طولانی در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشته و جنگ جاری افغانستان را جنگ حق بر باطل خوانده است: جنگ جاری در افغانستان نه تنها جنگ قومی نیست بلکه جنگ حق بر باطل است. جنگ وضاحت در برابر ظلمت، جنگ برای آینده روشن در برابر گذشته تاریک و بالاخره جنگ وطن‌پرستان در برابر اعمال بیگانه‌گان است، که بدون شک نیروهای قهرمان دفاعی و امنیتی ما زیر لوای حق ایستاده‌اند و برای آینده بهتر این سرحد و بوم همه‌روزه قربانی می‌دهند.

رحمت‌الله نبیل هم‌چنان از فداکاری‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور یاد کرده و گفته است که به آن‌ها می‌بالد و از آن‌ها حمایت می‌کند. من به تک تک از عساکر و مدافعان وطنم اعم از ازبیک، هزاره، تاجک، پشتون، هندو، سیک، بلوچ، نورستانی و دیگر اقوام می‌بالم و هم‌چون پاره‌ای از وجودم دوست‌شان دارم. یک شب بیدارخوابی‌شان را در راه دفاع از ارزش‌های اسلامی و ملی کشور عزیز ما برتر می‌دانم نسبت به تمام عمر بیهوده آن‌هایی که در راه کشتن مردم و تخریب کشور عزیزمان ایستاده‌اند ولو به هر قوم و تباری که تعلق دارند.

افغانستان در سال‌های گذشته به خصوص در زمان جنگ‌های داخلی، جنگ قومی را در شهر کابل تجربه کرده است که تلفات و خسارات زیادی به‌جا گذاشت.

رحمت‌الله نبیل به رهبران حکومت و سران سیاسی خطاب کرده است که از معاملات پنهانی داخلی و بیرونی بپرهیزند. او در نوشته خود چنین آورده است: در این‌جا به حکومت و سران سیاسی می‌گویم که از معاملات پنهانی داخلی و بیرونی جهت نیل به اهداف کوچک‌تان بپرهیزید، مردم افغانستان می‌دانند که شما چه اهدافی را دنبال می‌کنید.

رییس پیشین امنیت ملی درباره حل بحران در کشور این گونه اظهار کرده است: صف‌بندی‌های قومی، خودخواهی‌های تنظیمی، اکثریت و اقلیت‌ساختن مردم و ایجاد فاصله میان مردم افغانستان راه نجات کشور از بحران فعلی نیست. بلکه راه نجات از بحران‌های خطرناک فعلی، جدا‌ساختن صف اکثریت وطن‌دوست از اقلیت خاین است. در مقطع کنونی همه ما مکلفیت ملی داریم، تا در راستای نزدیک‌ساختن مردم تلاش کنیم، حس و انگیزه‌ی صاحب‌بودن و مالک‌بودن این خاک را به هر فرد و هر شهروند افغانستان بدهیم. اگر زخم‌های چندین دهه مردم را التیام کرده نمی‌توانیم، حق نمک‌پاشیدن بر این زخم‌ها را هم باید به خود ندهیم و بگذاریم مردم در کنار هم آرام زنده‌گی کنند.

گلبدین حکمتیار، چندین سال علیه حکومت پیشین که در رأس آن حامد کرزی قرار داشت، جنگید. حزب اسلامی در ماه میزان سال ۱۳۹۵ خورشیدی با حکومت وحدت ملی موافقت‌نامه صلح را امضا کرد.

اما گلبدین حکمتیار در حالی کنگره اش را زیر نام حزب اسلامی برگزار کرد که وزارت عدلیه به رسانه‌ها گفته است که فعالیت گلبدین حکمتیار و برگزاری کنگره ای تحت نام حزب اسلامی، از سوی آن‌ها غیرقانونی است، اما اگر من‌حیث کدام حزب دیگر فعالیت کنند، مشکلی ندارد. زیرا به قول او، حزب اسلامی، به نام عبدالهادی ارغندیوال و ۴۶ موسسش ثبت شده است. عبدالهادی ارغندیوال رهبر حزب اسلامی افغانستان نیز در واکنش به برگزاری این کنگره، به رسانه‌ها گفته است که در این کنگره اشتراک نکرده است و نیز میان او و گلبدین حکمتیار تفاهمی به میان نیامده است.

 

 

  1. Faiz Rab Azimi :

    اﻗﺎﻱ ﻧﺒﻴﻞ ﺷﺨﺺ ﻛﻪ ﺳﺎﻟﻬﺎﻱ ﺳﺎﻝ ﺩﺭ ﻛﻨﺎﺭ ﻣﺮﺩﻡ ﺧﻮﺩ ﺑﻮﺩﻩ ﻣﻴﺪاﻧﺪ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﺭا ﻭﺗﻤﺎﻣﺎﻥ ﻭاﻛﻨﺶ ﻫﺎﻳﺶ ﺑﺠﺎﺳﺖ

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار