افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

واکنش حکمتیار نسبت به بسته شدن دفتر طالبان در قطر

گلبدین حکمتیار اعلام کرد که با بستن دفتر طالبان مخالف است و این کار به سود افغانستان نیست.

به گزارش افغان تلکس، وی در دیدار با بزرگان قوم هودخیل اظهار داشت: بستن دفتر طالبان در قطر به روند صلح افغانستان صدمه وارد می‌کند و حزب اسلامی از این اقدام حمایت نخواهد کرد.

حکمتیار تصریح کرد: دفتر سیاسی طالبان در قطر بهترین آدرس برای برقراری ارتباط با طالبان برای مذاکرات صلح است.

رهبر حزب اسلامی در افغانستان خطاب به طالبان نیز گفت: جنگ جاری سودی ندارد و بهتر است این گروه وارد مذاکره شود.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار چندی قبل در اعلامیه ای گفته است که در صورت جنگ با طالبان و داعش از داعشی‌ها حمایت خواهد کرد.

بر اساس این بیانیه، حکمتیار با حامیان خود گفته است: در صورتی که میان طالبان امارتی و جنگجویان طالبان که به داعش پیوسته‌اند نزاعی به میان آید٬ باید از این جنگجویان حمایت کرد.

هفته گذشته گاردین در راپوری نوشت: دونالد ترمپ تلاش کرده تا رییس‌جمهور اشرف غنی را برای بستن دفتر سیاسی طالبان در قطر متقاعد کند.

بر اساس این راپور، ترمپ با ادامه فعالیت دفتر سیاسی طالبان در دوحه مخالف است و آن را اقدامی شکست‌خورده توسط بارک اوباما برای ایجاد صلح در افغانستان می‌داند.

از سوی دیگر، رییس‌جمهور غنی در نشست مشترک با وزیر دفاع امریکا و سرمنشی ناتو در کابل تاکید کرد که بستن دفتر طالبان در قطر شایعه است و طالبان نیز فرصت بوجود آمده را از دست ندهند.

با این حال، بسته شدن دفتر طالبان مستلزم درخواست رسمی کابل است و تصمیم نهایی در این باره نیز توسط دولت قطر اتخاذ خواهد شد.

برخی منابع می‌گویند که این دفتر قربانی تنش‌ها میان دوحه و ریاض می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار