افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 26 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

واکنش جمعیت اسلامی به مداخله اخیر امریکا در امور کشور

حزب جمعیت اسلامی افغانستان

به گزارش افغان تلکس، در پی مداخله و اعلامیه ارگ سفید در مورد حکومت و بلخ ، جمعیت اسلامی واکنش نشان داد.
جمعیت اسلامی می‌گوید که اختلاف‌های کنونی اش با حکومت، باید در چوکات تفاهم نامۀ ایجاد حکومت وحدت ملی حل گردند.

در یک اعلامیۀ این حزب آمده است که این حزب حاضر است تا تنش‌های کنونی میان این حزب و رییس جمهور اشرف غنی از راه گفت‌وگو حل شوند.

اعلامیه می افزاید که حزب جمعیت پلان ۱۲ فقره‌یی را با ارگ در میان گذاشته است تا با آن توانایی حکومت وحدت ملی در کار تعهد مشترک در برابر مردم افغانستان تقویت شود.

این اعلامیه در واکنش به اعلامیه ارگ سفید پخش شده است.

ارگ سفید در یک خبرنامه که روز پنجشنبه به نشر رسید از رهبران افغانستان خواسته که تنش‌ها در بارۀ چگونگی انتقال قدرت به والی جدید بلخ را به‌زودی و به‌گونۀ صلح‌آمیز حل کنند.

در این خبرنامه به‌گونۀ وضاحت تأکید شده‌است که هیچ‌جایی برای خشونت برای حل این موضوع وجود ندارد و طرفین ذیدخل در این رویداد، نه‌باید با به تعویق‌انداختن این‌کار، منافع‌شان را مقدم‌تر از منافع افغانستان قرار دهند.

ارگ سفید می‌افزاید: به باور ایالات متحده این منازعه طوری باید حل و فصل شود که به باشنده گان افغانستان اطمینان بدهد که گزینش والی جدید سبب تقویت امنیت و توانمندی حکومت وحدت ملی در انجام مسؤولیت‌هایش در برابر مردم می‌شود.

عطامحمد نور، رییس اجراییه جمعیت اسلامی افغانستان و والی برکنارشدۀ بلخ از سوی رییس‌جمهور، روز چهارشنبه در همایشی در شهر مزارشریف جامعۀ جهانی به‌خاص سازمان ملل متحد را به خاموشی در برابر بی‌عدالتی‌ها، فساد و استبداد در افغانستان متهم ساخت و گفت که اگر جامعۀ جهانی و سازمان ملل متحد این خاموشی را نشکند، هزاران تن را به سَرَک‌ها خواهد کشانید.

تعدیل قانون اساسی، برگزاری انتخابات در زمان معیین، تدویر لویه جرگه و مشخص شدن سرنوشت ریاست اجراییه و تضمین سهم جمعیت اسلامی در حکومت وحدت ملی، از شرط های اصلی آقای نور استند.

 1. Ghulam Sarwar Aminyai :

  رها کردنی نیست

 2. Ahmadnawid Mohamadi :

  تفاهم نامه حکومت وحدت ملی فیما بین اشرف غنی وداکتر عبدالله امضا شده درتفاهم ذکری ازنام حزب جمعیت نشده فقط درباره مندرجات تطبیق تفاهم نامه فقط این دونفر حق تصمیم گیری را دارد نه حزب جمعیت

 3. فرزاد هوشمند :

  زنده باداستاد

 4. Kabul Jan Kabul :

  اگر توان جنگ را دارد پس چرا با طالبان که همه روزه مردم بی گنا را به قتل می‌رسانند از بین نمیبرن پس معلوم است که دست حکومت و طالبان یکی است

 5. Zabihullah Sahibzada :

  امریکا را چی کار درامورات داخلی دولت

 6. جمال الدین صمیم :

  امریکا اگرتوان مقاومت را دارد چراباطالب داعش نمی جنگد که باجمعیت درگیر میشود ازین معلوم میشود که خارچشم ارگ وامریکاهمین ها است پس زنده باد جعیت اسلامی افغانستان

 7. Mosbah Zary :

  نه ؟ آمریکاه چند روز میشه به افغانستان آمده نه مداخله نکرده دالر میته

 8. Yousf Khan :

  کاش که امریگاه بالای افعانستان حمله کزد این جمیعت دزد ووطن فروشان میگفتن مداخله نکن هنرایش پرتوکول نمیکردن این ها نه شرف دارند نه ایمان

 9. Yousf Khan :

  جمیعت دزد رامیگویم اگرامریگاه از افعانستان براید شماه را طالب ها مانندی سابق به کولاب میدواند از برکت وخیرات امریگاه است که شماه ساه میکشید

 10. مختار صدر :

  دردیف اول دقت کنید همه دزدان ملیاردی ایستاده اند…..ههههههههههههههه

 11. الطاف حسین :

  ازگفتهاباباخودسرکشی نیکن گل عطا

 12. محمد هاشم ناطقی :

  مداخله نیست بلکه وظیفه ی یک آمر و یک رئيس وب الآخره بادار وتمویل کننده همین است که باید عزل و نصب کند امرکند

 13. M Alyas Saberi :

  بر ما پولاد هستی رهبرم

 14. Tooryalay Shirzay Shirzay :

  اگر در راستا اقدام جدي روي دست گرفته نشود كشور بزودترين وقت به يك بحران سياسي خواهد رفت..و فاصله بين حكومت و ملت زياد خواهد شد..در جنوب شرق و غرب منتظر چگونگي رفتار حكومت در برابر حكم صادر شده هستند.حكومت هاي موازي اعلان خواهد شد..در راستا هر چه عاجل اقدام شود به نفع خواهد بود..

 15. اسرایل عزیزی :

  زنده باد استاد عطا محمد نور وهم دستانش موفق وکامیاب باشید انشاالله که هستید

 16. نیت الله خرم :

  زنده بااااااااااااااااا د جمعیت اسلامی افغانستان و رهبران آن

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار