افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 19 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

والی سمنگان یا عطا محمد نوری دیگر؟!

عبدالکریم خدام والی سمنگان

در پی برکناری والی سمنگان از مقام ولایت توسط رییس جمهور، عبدالکریم خدام کناره گیری اش را مشروط به تایید حزب جمعیت اسلامی کرده است!
پس از اعلام برکناری والی بلخ، اخیرا اشرف غنی با صدور فرمانی عبدالکریم خدام را از ولایت سمنگان برکنار کرده است، اما حزب جمعیت اسلامی این فرمان رییس جمهور را نپذیرفته است.

روز گذشته اداره ارگان‌های محلی اعلام کرد اشرف غنی با صدور فرمانی پنج والی کشور را از جمله والی سمنگان را برکنار کرده است.

عبدالحکیم خدام والی سمنگان در واکنش به این موضوع اظهار داشت: تا زمانی که رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان برکناری وی را تایید نکند از مقام ولایت کناره‌گیری نخواهد کرد.

خدام از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی است که بر اساس توافق حکومت با این حزب من‌حیث والی سمنگان تعین شده بود.

وی هشدار داده که حکومت نمی‌تواند با استفاده از زور برکنارش کند بنابراین تا زمانی که حزب جمعیت اسلامی درباره سرنوشت وی تصمیم نگیرد به کارش ادامه خواهد داد.

حزب جمعیت اسلامی در واکنش به این موضوع اعلام کرد عبدالحکیم خدام بر اساس توافق این حزب با حکومت وحدت ملی من‌حیث والی سمنگان تعین شده که برکناری وی به صورت یک جانبه از سوی حکومت افغانستان را نمی‌پذیریم.

در اعلامیه حزب جمعیت اسلامی که در صفحه رسمی صلاح الدین ربانی رهبر این حزب نشر شد، حکومت به دامن زدن تنش، ایجاد بحران و انحصار قدرت متهم شده است.

بر اساس این اعلامیه ارگ ریاست جمهوری باید در دو سال نخست به شروطی مانند تشکیل کمسیون تعدیل قانون اساسی، برگزاری انتخابات، برگزاری لویه جرگه، توزیع تذکره‌های برقی، اصلاح نظام انتخاباتی عمل می‌کرد.

این حزب بار دیگر تصریح کرد عمل به تعهدات و مذاکرات تنها راه حل مشکلات جاری در کشور است و از ارگ ریاست جمهوری می‌خواهد تا با اقدامات یک جانبه سبب تشدید بحران در کشور نشود.

حزب جمعیت اسلامی تاکید کرده است که فرمان برکناری اشرف غنی درباره والی سمنگان را نمی‌پذیرد و من‌حیث یکی از طرف‌های اصلی تشکیل دهنده حکومت وحدت ملی این فرمان رییس جمهور را رد می‌کند.

چندین دور از مذاکرات ارگ با حزب جمعیت اسلامی به بن بست خورده است و عطامحمد نور با وجود آنکه فرمان برکناریش را اشرف غنی سه ماه پیش صادر کرده بود هنوز هم من‌حیث والی بلخ به کار ادامه می‌دهد.

  1. Aqil Rafiqe :

    خارشت دارد

  2. Amirjan Rasooli :

    مرض عطا سارى بوده به والى سمنگان صرايت نمود اينها درين فكر استن كه همه چيز غلميت است ميدانم كه اينها حمايت خارجى دارند وگرنه اين كار امكان ندارد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار