افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 2 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

والی بلخ : صلح تحمیلی از نظر ملت افغانستان مردود است!

“عطا محمد نور” در مراسم اولین سالروز کشته شدگان دفتر سازمان ملل متحد در شهر مزارشریف، اظهار داشت: هر نوع مذاکره با مخالفان مسلح دولت افغانستان که منجر به صلح تحمیلی و نادیده گرفتن دستاوردهای مردم افغانستان در سال‌های اخیر شود از نظر ملت افغانستان مردود است.

والی ولایت مزار شریف، تصریح کرد: اگر مخالفان مسلح دولت افغانستان قانون اساسی این کشور را بپذیرند، به ارزش‌های دموکراسی و حقوق بشر احترام بگذارند و مانع تحصیل دختران و حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی نشوند، دولت و ملت افغانستان با پیوستن آنها به روند صلح مشکلی نخواهد داشت.

نماینده سازمان ملل در افغانستان نیز در این دیدار که بدون حضور خبرنگاران انجام شد، حادثه سال گذشته در دفتر این سازمان را  دلخراش و تأسف برانگیز خواند و اظهار داشت: سازمان ملل متحد بر اساس وظیفه و مسئولیتی که دارد همچنان به فعالیت‌های بشردوستانه و حفاظت از غیر نظامیان به ویژه کودکان در افغانستان ادامه خواهد داد.

“یان‌کوبیس” در ادامه یادآور شد: با وجود برخی مشکلات و چالش‌هایی که در عرصه‌های مختلف از جمله حکومت‌داری در  افغانستان وجود دارد با این حال امیدها برای ایجاد آینده بهتر در افغانستان بسیار زیاد است.

این مقام سازمان ملل متحد، افزود: سازمان ملل متحد در تلاش است با همکاری جامعه جهانی، ملت و دولت افغانستان آینده خوبی را برای مردم این کشور رقم بزند.

وی از طرف‌های درگیر در افغانستان خواست که تحت هیچ شرایطی قوانین بین‌المللی و حقوق بشری را نادیده نگیرند.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان در ادامه دولت و مخالفان مسلح این کشور را دعوت به خویشتن‌داری کرد و از آنها خواست تا زمینه‌ را برای تقویت صلح در افغانستان به وجود آورند و برای ایجاد صلح پایدار و پایان دادن به جنگ در افغانستان از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

دوازدهم فروردین سال گذشته در راهپیمایی مردم در محکومیت اقدام کشیش آمریکایی در اهانت به قرآن کریم در شهر مزارشریف، افراد مسلح با حمله به دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در این شهر هفت تن از کارمندان این دفتر را به قتل رساندند.

هر چند که مقامات ولایت بلخ تأکید می‌کنند که عاملان این ماجرا به جز یکی از آنها را دستگیر و به مقامات قضایی سپرده‌اند، اما تاکنون در رابطه با تعداد این افراد به صورت مشخص اطلاع رسانی انجام نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار