افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

والی بلخ: حکومت به سرنوشت قذافی و صدام دچار خواهد شد!

عطا محمد نور والی بلخ (8)

به گزارش افغان تلکس، عطامحمد نور در پی اظهاراتی علیه رهبران حکومت وحدت ملی اخطار داد در نهایت به سرنوشت قذافی و صدام‌ دچار خواهند شد.
عطامحمد نور باردیگر به رهبران حکومت وحدت ملی هشدار داد که اگر از مردم افغانستان حرف شنوی نداشته باشند در نهایت به سرنوشت معمر قذافی و صدام‌ معدوم دچار خواهند شد.
والی بلخ در گردهمایی در شهر مزار شریف اعلام کرد پس از مشورت با اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی روش اعتراضات خود را علیه سیاست ارگ تغییر خواهد داد.

وی تصریح کرد اگر حکومت مرکزی به مقاومت در برابر خواسته حزب جمعیت اسلامی ادامه دهد ممکن است تظاهرات صلح آمیزی را تحت عنوان حرکت‌های سبز و نارنجی آغاز کند.

والی بلخ تاکید کرد استعفای وی مساوی با استعفای اشرف غنی از ریاست جمهوری و استعفای عبدالله از ریاست اجراییه حکومت شد زیرا حزب جمعیت اسلامی طرف معامله اشرف غنی در زمان تشکیل حکومت وحدت ملی بوده است.

عطامحمدنور اظهار داشت: تحمیل حکومت با استفاده از زور تنها در کوتاه مدت پاسخگو است اما این موضوع برای ما قابل قبول نیست و تا زمانی که عدالت اجتماعی و سیاسی از سوی حکومت مرکزی تامین نشود مخالفت‌ها ادامه خواهد یافت.

وی افزود: مشکلات جاری در کشور از طریق تفاهم قابل حل و فصل است،اما اگر رهبران حکومت وحدت ملی به خواسته‌های مردم گوش ندهند؛ بدانند که به سرنوشتی مانند صدام و معمر قذافی دچار خواهند شد.

والی بلخ همچنین به اظهارات سفیر امریکا مبنی بر اینکه عطامحمد نور باید به صورت مسالمت آمیز تغییر در رهبری ولایت بلخ را بپذیرد نیز واکنش نشان داد.

عطامحمد نور اظهار داشت از نظر وی اظهارات مایک پنس معاون رییس جمهور امریکا نشان دهنده موضع واشینگتن درباره اختلافاتش با اشرف غنی بوده است و اگرچه یک سفیر باید از مردم و دولت خود نماینده گی کند اما ممکن است سفیر امریکا به درخواست و اصرار ارگ ریاست جمهوری درباره بلخ اظهار نظر کرده باشد.

سفیر امریکا در کابل تاکید کرده بود که اختلافات بین عطامحمد نور و اشرف غنی باید بر اساس قانون کشور حل شود.

والی بلخ در واکنش به این موضوع اظهار داشت: سفرای خارجی پیش از اظهار نظر باید در ابتدا قانون اساسی افغانستان را مطالعه کنند.

عطامحمد نور افزود: رییس جمهور حق برکناری والی را دارد اما این درباره یک رییس جمهور منتخب صدق می‌کند نه کسی که بر اساس توافق من‌حیث رییس جمهور تعین شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: حکومت وحدت ملی توافقی است و ریاست اجراییه حکومت نیز در هیچ جای قانون اساسی کشور وجود ندارد پس چگونه ولسی جرگه بودیجه آن را تصویب می‌کند.

والی بلخ خاطرنشان کرد حکومت وحدت ملی توافقی است و ما من‌حیث یک عضو حزب جمعیت اسلامی نیز یک طرف از این توافق استیم.

عطامحمد نور با اشاره به شکست شوروی و انگلیس در افغانستان گفت: سفرای کشورهای خارجی باید از اظهارنظرهای غیر خیرخواهانه که سبب نقض آزادی و مداخله در امور داخلی محسوب می‌شود به طور جدی خودداری کنند.

 1. Yousf Khan :

  هههه تومانندی صدام میشوی

 2. Walid Ahmadi :

  Va badan baz ba eraq emrozee tabdeel shoda tu ham mesl ali kemyawee edam khwahi shod ata chor

 3. Mohammad Shah Alizada :

  گل گفتی

 4. Ali Wafa :

  کاملا بجا و درست فرمودن استاد بزرگوار عطا محمد نور سردار سرافراز،

 5. فرهاد غلجائی :

  وقیقن

 6. کلمه گل دورانی :

  هههههههههههههههههه

 7. نورمحمد جلال زی :

  پس توهم امریکای برامدی چراکی دشمن قزافی وصدام امیکایها بود

 8. امام الدین رنجبر :

  درست گفتی استاد

 9. Abdulmatin Rasoli :

  زنده باد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار