افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

والیان،رهبران مبارزه با مواد مخدر درسال آینده

 وزارت مبارزه با مواد مخدر طرح مبارزه با مواد مخدر در سال آینده را معرفی کرده است.

بر اساس این طرح؛ رهبری مبارزه با مواد مخدر در ولایات را والیان مربوطه بر عهده خواهند داشت.

از سوی دیگر پولیس ملی بعنوان تطبیق کننده این طرح و نیروهای ارتش ملی نقش نیروهای حمایتی از پولیس ملی را در تخریب مزارع کشت کوکنار بازی خواهند کرد.

طرح مبارزه با مواد مخدر در سال آینده در حالی از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر پیشکش شده است که کشت کوکنار در سال جاری در کشور نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.

ضرار احمد مقبل، وزیر مبارزه با مواد مخدر در یک نشست خبری با ارائه این طرح گفت ، سال آینده برای نهادهایی که در عرصه مبارزه با مواد مخدر فعالیت می کنند؛ سال پرچالشی خواهد بود.

افغانستان در ده سال اخیر، همواره تلاش کرده تا کشت کوکنار و تولید مواد مخدر را کاهش دهد، اما این تلاش ها تا کنون نتیجه چندان جدی نداشته اند.

آقای مقبل اظهار امیدواری کرد که در سال آینده نهادهای مهارکننده کشت کوکنار در افغانستان بتوانند دستاورهای خوبی را در بخش مبارزه با مواد مخدر داشته باشند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر در عین حال هشدار داده است که بالا رفتن قیمت مواد مخدر در بازارهای بین المللی، مبارزه افغانستان علیه کشت خشخاش را در سال جاری با چالش جدی روبرو خواهد کرد.

به گفته وی؛ قیمت مواد مخدر هم اکنون به تناسب سال گذشته حدود 3 برابر بیشتر شده است.

به گفته مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر یکی از چالش های اصلی سر راه آنها، کشت و تولید مواد مخدر در مناطقی از افغانستان است که حکومت مرکزی، کنترل زیادی بر آن ندارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در ولسوالی ها و مناطقی که عمدتا طالبان بر آن تسلط دارند، کشت کوکنار و تولید مواد مخدر بالا بوده است.

آمارهای رسمی دولت نیز نشان می دهد که بیشترین میزان مواد مخدر در افغانستان، در مناطقی از پنج ولایت هلمند، قندهار، فراه، ارزگان و بادغیس تولید می شود، مناطقی که عمدتا با نا امنی روبرو بوده است.

این درحالیست که برخی گزارشات حاکی از آن است که در برخی ولایات جنوبی کشور قاچاقبران علاوه بر فروش مواد مخدر در تولید و قاچاق آن با والیان و سران قبایل نیز همدست هستند!!

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار