افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

والي غزني: پوهنتون غزنی شکار تعصبات قومی می شود

ده ها تن از محصلان پوهنتون غزني قبل از ظهر امروز ( يكشنبه 10 ثور) با تجمع در برابر اداره ولایت، خواهان رسیدگی به مشکلات موجود در پوهنتون این ولایت شدند.
حذف واژه دري (دانشكده) از روي لوحه سنگي ساختمان جديد پوهنتون غزني در حضور برخي از مسوولان دولتی و انتقال پوهنتون در ساختمان اصلي اش كه بيرون از شهر، در فاصله 18 كيلومتري موقعيت دارد؛ از جمله دلایلی است که منجر با اعتراض محصلان این پوهنتون شده است.
محصلان پوهنتون غزنی با صدور قطعنامه ای، خواهان حل مشکلات فراروی این پوهنتون شده اند

در این قطعنامه آمده است:” انتقال پوهنتون غزني در ساختمان اصلي اش در شرايطی كه حتا مكاتب داخل شهر از سوی طالبان بسته شده، کار غیر معقول و غير ممكن است و به قيمت جان محصلان تمام می شود.”
از سوی دیگر در این قطعنامه محصلان پوهنتون غزنی خواهان، درج هر دو زبان ملی کشور (دری و پشتو) در اسناد و مدارک مربوط به پوهنتون شده اند.
“مسوولان بی کفایت”
موسي خان اكبر زاده والي غزني به اين باور است كه ضعف در اداره و تعصبات قومي برخي از مسوولان پوهنتون، منجر به بروز مشکلات شده است.
او كه در جمعی از محصلان معترض صحبت می کرد گفت:” شكي نيست كه بين برخي از استادان پوهنتون و رياست مشكلات وجود دارد؛ اين مسوولان از احساسات محصلان سوء استفاده مي كنند.”

محصلان پوهنتون غزنی با صدور قطعنامه ای، خواهان حل مشکلات فراروی این پوهنتون شده اند.

محصلان پوهنتون غزنی با صدور قطعنامه ای، خواهان حل مشکلات فراروی این پوهنتون شده اند.
والي غزني افزود که چندین بار تلاش کرده تا مشکلات پوهنتون را حل کند اما تا کنون این تلاش ها نتیجه ای نداشته است.
او گفت:” بجاي اينكه دها محصل قرباني شود بهتر است كه در اداره پوهنتون اصلاحات وارد کرد؛ من به وزير صاحب تحصيلات عالي مي گويم كه پوهنتون غزني شكار تعصبات قومي شده است.”
به گفته والی غزنی، انتقال پوهنتون به مکان اصلی آن، بنا به فیصله عمومی ادارات دولتی صورت گرفته است.
انتقال پوهنتون؛ خواست طالبان
عبدالمالك حبيبي از بزرگان قومي در غزني که در جمعی از محصلان معترض صحبت می کرد، از انتقال پوهنتون به مکان اصلی آن اظهار نگرانی کرد.
او گفت:” انتقال پوهنتون به خارج از شهر غزني و در فاصله 18 كيلو متري، خواست طالبان است و آنها مي خواهند كه از همين طريق پوهنتون غزني را نیز مسدود کنند.”
حبیبی به ماین گذاری سال گذشته در پوهنتون غزنی اشاره کرده گفت، این خود نشانه این است که مسدود کردن پوهنتون از اهداف دیگر طالبان به شمار می رود.
او تاکید کرد که دولت قدرت تامین امنیت، مکاتب داخل شهر غزنی را ندارد چه برسد به آنکه امنیت پوهنتون را در ده کیلومتری خارج از شهر تامین کند.
والي غزني اما می گوید که تهديد طالبان مبنی بر بسته شدن مکاتب موقتي است و زیاد جدی به نظر نمی رسد.
ساختمان اصلي پوهنتون غزني در حومه جنوب شرقي شهر غزني در فاصله 18 كيلومتري بیرون از شهر ساخته شده است.
ساختمان ليسه مسلكي زراعت غزني، ساختمان اداره كوچي ها، ساختمان شفاخانه غزني و برخي ديگر از ادارات دولتی نيز در همین مکان ساخته شده اما تا هنوز هیچ یک از این ادارات به دلیل وجود نا امنی ها جرات نقل مکان به ساختمان های جدید را نکرده اند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار