افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

واقعیت چیست؟/اظهارت قدیر راست یا دروغ؟

اگر اظهارات امثال حاجی قدیر واقعیت دارد، چرا حکومت در این زمینه که بواقع زمینه مهم و حیاتی است، اقدام لازم را انجام نمی دهد و اگر گفته های ایشان خلاف واقع است، پس چرا جلو این گونه ادعاها و اتهامات که به هیچ عنوان به خیر و صلاح مردم و کشور و دولت نیست، گرفته نمی شود؟!

 

دو خبر در هفته جاری در افغانستان قابل دقت و تامل فراوان است؛ یکی افشاگری معاون اول مجلس؛ آقای حاجی قدیر و دیگری گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، به نقل از اداره کنترول مواد مخدر آن کشور.

 

خبر اول اینکه معاون اول مجلس نمایندگان کشور، درنشست روز دوشنبه مجلس ادعا کرد: برای داعش در ولایت ننگرهار سلاح و مهمات مختلف النوع می رسد، این سلاح ها شامل دهشکه، پیکا و مهمات از کجا می شوند و چگونه به دست داعش می رسد؟

 

وی با اشاره به فرود همه روزه ی یک هواپیما در ساحات مختلف ولسوالی های نازیان، اچین و شینوار، می گوید: “وقتی از خارجی ها در باره این هواپیماها سوال می شود، می گویند که این هواپیماها مشکل تخنیکی دارند در صورتی که دولت این موضوع را پیگیری نکند، عملا در این قسمت اقدام خواهیم کرد.”

 

ادعای معاون اول مجلس در همین جا ختم نمی شود و ایشان با فراتر گذاشتن پا موضوعی دیگری را نیز مطرح می کنند که در صورت صحت داشتن، باید منتظر فاجعه به مراتب بزرگ تر از فجایع کنونی در کشور باشیم.

 

حاجی قدیر با ارائه سند در پارلمان کشور مدعی می شود:” که به شورشیان تحریک لشکر اسلام به رهبری ” منگل باغ” در ولسوالی شینوار ولایت ننگرهار که اکنون در کنار داعش می جنگند، از سوی دولت افغانستان کارت مخصوص توزیع شده است و اضافه می کند که قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در گزارش خود پیرامون فعالیت ها در ولسوالی های اچین و شینوار به مقامات کابل اظهار داشته است، حدود نود درصد افرادی که در گذشته از طرف حکومت کارت و مجوز اقامت دریافت کرده‌‌اند، اکنون به عضویت گروه تروریستی داعش در آمده اند.

 

وی در پایان اظهاراتش مدعی می شود که از نزد شماری از این شورشیان که در جنگ با نیروهای دولتی کشته شده اند ، کارت مخصوص دولت بدست آمده است.”

 

این اظهارات و نظایر آن از ناحیه معاون اول مجلس و دیگران چه معنی و مفهومی می تواند داشته باشد و به تعبیر دقیق و رساتر، چرا این نظام و این کشور چنین این همه بی در و دروازه و بدون حساب و کتاب شده که نمایندگان مردم در خانه ملت چیزی می گویند و سران حکومتی چیزی دیگر؟!

اگر اظهارات امثال حاجی قدیر واقعیت دارد، چرا حکومت در این زمینه که بواقع زمینه مهم و حیاتی است، اقدام لازم را انجام نمی دهد و اگر گفته های ایشان خلاف واقع است، پس چرا جلو این گونه ادعاها و اتهامات که به هیچ عنوان به خیر و صلاح مردم و کشور و دولت نیست، گرفته نمی شود؟!

 

به نظر می رسد چنانکه برخی از آگاهان نیز می گویند، نفس سکوت سران حکومتی در قبال این گونه افشاگری ها می تواند پرسش برانگیز باشد و این گمانه را در اذهان تقویت می کند که اگر حکومت بواقع حق بجانب است و به اصطلاح حسابش پاک است، چرا در پای میز محاسبه نمی نشیند و حرف و حسابش را با این گونه ادعاها و اتهامها، یکسره و نهایی نمی کند؟!

 

تقریباً در میان قاطبه صاحب نظران و تحلیل گران داخلی و خارجی همواره یک دیدگاه مسلط و غالب وجود دارد و آن وجود دستهای پنهانی غرب به ویژه دولت امریکا در پشت پروژه خطرناک و غیر انسانی داعش در منطقه و اینک در افغانستان می باشد.

 

گزارش معاون اول مجلس از اوضاع بودار ننگرهار و حوالی آن و نیز ادعای چند روز پیش یکی از سخنگویان طالبان مبنی بر نشر رادیوی صدای داعش از یکی از پایگاههای امریکایی در ننگرهار، می تواند نشانه محکم و قوی ای باشد بر حمایت و ساپورت غرب به خصوص امریکا از فعالیت های غیر انسانی داعش در افغانستان!

 

زمانی این گمانه ها بیشتر تقویت می شود که به گزارشهایی چون گزارش اخیر مرکز کنترول مواد مخدر روسیه نیز توجه لازم و دقیق صورت بگیرد.

 

“به نقل از رسانه ها، گروه تروریستی داعش که این روزها حضورشان در افغانستان خبرساز شده‌؛ گویا منبع مالی مطمئن و سرشاری برای تأمین پول مورد نیاز خود پیدا کرده‌اند.

 

بر اساس گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، اداره کنترول مواد مخدر روسیه اعلام کرده که شعبه افغانستانِ داعش تاکنون از قاچاق هروئین تولید شده در لابراتوارهای افغانستان، حدود ۵۰۰ میلیون دالر درآمد داشته است.

 

گروه داعش از این پول‌ها برای تهیه سلاح و جذب و جلب جوانان فقیر افغانستان استفاده می‌کند؛ نیروهای جدا شده از طالبان هم هدف خوبی برای نیروگیری داعش هستند.”

 

اگر به خوبی بیاد داشته باشیم، همین حدود سه چهار ماه پیش بود که رسانه های غربی و به نقل از مقامات امریکایی و اروپایی به خصوص پیر فرتوت استعمار؛ بریتانیا، موجی عظیمی از تبلیغات مبنی بر حضور داعش در افغانستان را به راه انداختند و در همین مدت کوتاه، پروژه داعش در افغانستان را به گونه ای سریع الاسیر، تشکیل، تجهیز و آماده به کار کردند که علاوه بر کسب درآمدی در حد ۵۰۰ میلیون دالر، دولت و ملت افغانستان را هم با تهدید و چالشی جدی مواجه کنند.

 

به نظر می رسد غرب و در راس آن ایالات متحده امریکا، چنانکه می نمایند، بشر دوست نیستند و عوض و بدل پولهای داده شده به افغانها را با تقویت و رشد دشمنان خونی دولت و ملت افغانستان، باز می ستانند و بر دولت افغانستان است تا با برخورد قاطع و مسئولانه در برابر این توطئه خطرناک غرب، دین خویش را در برابر مردم و میهن خویش ادا نمایند و به خارجی ها اجازه ندهند تا در ازای چند دالر و دینار بی ارزش، با سرنوشت این ملت و این مرز و بوم بازی کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار