افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

واقعیت افغانستان به زبان اپرا

 

 

نویسنده و فیلمسازمهاجر افغان که ساکن فرانسه است، برگی از تاریخ افغانستان را در قالب یک اپرا بیان می‌کند. نام این اپرا “خاک و خاکستر” و بر اساس کتاب عتیق رحیمی ساخته شده است.

گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی به نقل از سایت یورونیوز، بعد از سی دهه، افغانستان هنوز دستخوش جنگ و خشونت است.
عتیق رحیمی، نویسنده و فیلمسازمهاجر افغان که ساکن فرانسه است، برگی از تاریخ افغانستان را در قالب یک اپرا بیان می‌کند. نام این اپرا “خاک و خاکستر” و بر اساس کتاب عتیق رحیمی ساخته شده است.
عتیق رحیمی کتاب “خاک و خاکستر” را سال 2000 نوشت. فکر نوشتن این اپرا سال 2003 و بنا به در خواست مدیر اپرای شهر لیون شکل گرفت. در‌‌ همان وقت این کتاب “خاک و خاکستر” دستمایه ساختن فیلمی به همین نام شد که سال 2004 برنده جایزه “نگاه به آینده” جشنواره کن شد.
عتیق رحیمی می‌گوید این اپرا می‌تواند بعد دیگری از واقعیت افغانستان را نشان دهد. چرا که هر ابزار هنری، صورتی جدید ازبیان یک واقیعت است.
بازیگران این اپرای چند ملیتی و آهنگساز آن ژروم کومبیر فرانسوی است. حمید جاودان، هنرمند ایرانی نیز دراین اپرا نقش آفرینی می کند.
اپرای 50 دقیقه ای خاک و خاک‌ستر 5 شب در فستیوال دوسالانه موسیقی شهر لیون اجرا شد و هم اکنون در اپرای “کرا روس” این شهر روی صحنه است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار