افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

واشنگتن در صادرات برق تاجیکستان به افغانستان مشارکت می کند

آمریکا در همکاری با بنیاد بین‌المللی “آقاخان” در اجرای طرح انتقال برق از تاجیکستان به شمال افغانستان یک میلیون دلار هزینه می‌کند.

بنا به اطلاعیه سفارت آمریکا در تاجیکستان آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا موسوم به “USAID” با امضای یک سند همکاری با بنیاد آقاخان که از شرکای سرمایه‌گذار در شرکت “پامیر انرژی” تاجیکستان است، وعده داد که با ایجاد زمینه فنی در امر صادرات برق به افغانستان همکاری و مساعدت کند.

بنا به گفته این منبع، آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا برای اجرای این طرح 785 هزار دلار و بنیاد آقاخان 140 هزار دلار تخصیص داده‌اند که با ساخت شبکه انتقال برق از نیروگاه “پامیر 1” واقع در مرکز ولایت بدخشان تاجیکستان به افغانستان، برق ناحیه “شغنان” بدخشان افغانستان را تأمین خواهد کرد.

این منبع تصریح کرد که طرح ساخت شبکه انتقال برق از تاجیکستان به افغانستان در ولایت بدخشان طی 15 ماه به اجرا خواهد رسید که پس از اجرایی شدن این طرح، زمینه‌ای برای رشد فعالیت‌های اقتصادی تجاری از طریق تأسیس کارخانه‌های کوچک تولیدی در این منطقه کوهستانی افغانستان فراهم خواهد ‌شد.

این قرارداد که یک هفته قبل به امضا رسید، چهارشنبه گذشته همزمان با آغاز سفر “کریم آقاخان چهارم ” رهبر اسماعلیان جهان به تاجیکستان اعلام شد.

به گزارش آوا به نقل از فارس، “کنت گروس” سفیر آمریکا در تاجیکستان، آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا از سال 1992 میلادی در تاجیکستان دفتر داشته و سفارت آمریکا در این مدت از طریق این نهاد برای اجرای طرح‌هایی در زمینه توسعه نهادهای دموکراسی، آموزش و پرورش، بهداشت، و رشد بخش خصوصی تاجیکستان، 984 میلیون دلار هزینه کرده ‌است.

کارشناسان بر این باورند که هدف اصلی طرح‌های آمریکا که به بهانه توسعه مناطق کوهستانی تاجیکستان و افغانستان به اجرا می‌رسد، ایجاد زمینه‌ای برای تقویت نفوذ اقتصادی خود در این منطقه است.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار