افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

واشنگتن آخرین تیر خلاص را به کابل می زند؟

با گذشت بیش از پنج ماه از زمان تحلیف روسای جمهور و اجرایی دولت وحدت ملی همچنان دو سوم کابینه با چوکی های خالی و بدون هیچ گونه فعالیت مفیدی به درجا زدن ادامه می دهند. این وضعیت در جهان بی سابقه است.

 

با سپری شدن ایام تعطیلات زمستانه و رخصتی فصلی اعضای شورای ملی، انتظار می رفت در نخستین روزهای کاری دور شانزدهم مجلس پنجم، مراسم معرفی و تعیین صلاحیت دیگر نامزدان وزرای باقی مانده روی دست قرار بگیرد اما…

 

اما چنان که از ظواهر امر برمی آید تاکنون رایزنی ها و گمانه زنی ها و جلب نظرهای همسایگان منطقه ای و غرب برای تعیین و انتصاب وزرای دیگر حکومت نامشروع و سهمیه بندی وحدت ملی که متضمن منافع آنان در قلب آسیا باشد تکمیل نشده است.

 

سفرهای پیاپی اشرف غنی و عبدالله به برخی کشورهای همسایه و وزنه های سیاسی و اقتصادی منطقه و غرب نمی تواند بی ارتباط به وقت کشی ها و فرصت سازی ها برای چینش دیگر مهره های مورد نظر خود و مورد نظر آنان باشد.

 

عربستان درحالی در کمتر از شش ماه از عمر حکومت کنونی برای سومین بار متوالی میزبان تیم عالی رتبه ای از ارگ ریاست جمهوری بوده است که روسیه، ایران و هند تاکنون گفتگوی مستقیم با اشرف غنی درخصوص مناسبات دیپلماتیک نداشته اند.

 

هم اینک عبدالله طی یک سفر غیررسمی در دهلی نو و اشرف غنی طی سفری رسمی و چندباره در ریاض بسر می برند درحالی که بودجه های انکشافی و عمرانی روی دست وزارتخانه های نیمه تعطیل باد کرده اند.

 

در همین راستا پارلمان و سنا نیز برای چندین و چندمین بار خواهان تسریع در تکمیل کابینه و مختومه شدن پرونده طولانی ترین انتخابات و طولانی ترین تشکیل کابینه و ارکان های حکومتی شدند اما برای همه چیز باید منتظر رای نهایی و تجمیع نظر قدرت های رقیب بود!

 

به زعم بسیاری از نخبگان سیاسی و بزرگان مسایل منطقه، سفر قریب الوقوع اشرف غنی با یا بدون عبدالله به کاخ سفید و سمع اوامر واشنگتن و اطاعت از فرامین آنان درخصوص چینش مهره های جدید تعیین کننده وزرای باقی مانده خواهد بود درحالی که نیمی از سال کاری سپری شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار