افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

واردات بیش از 54 ملیون سگرت در افغانستان

سگرت در افغانستان

مرکزی احصاییه اعلام کرد که در شش ماه سال جاری، به ارزش بیش از ۵۴ ملیون دالر سگرت وارد کشور شده است. در حالی که این رقم در دوازده ماه سال پار نزدیک به پنجاه ملیون دالر بود.

آمارهای ادارۀ مرکزی احصاییه نشان می‌دهند که افغانستان در حال حاضر از بیش از ده کشور جهان سگرت وارد می‌کند.

بربنیاد آمارهای وزارت مالیه، از آغاز سال روان مالی تا کنون، از رهگذر تعرفه بر واردات سگرت، یک ملیارد ۴۳۰ ملیون افغانی، درآمد داشته است.

آمارهای ادارۀ مرکزی احصاییه نشان می‌دهند که در شش ماه سال جاری، به ارزش بیش از پنجاه و چهار ملیون دالر سگرت وارد کشور شده است. در حالی که این رقم در دوازده ماه سال پار نزدیک به پنجاه ملیون دالر بود.

افزایش واردات سگرت، باعث شده است که وزارت مالیه نیز درآمد بیشتری از این رهگذر داشته باشد.

اجمل حمید عبدالرحیمزی، سخنگوی وزارت مالیه در این باره می‌گوید: ما در سال ۱۳۹۵ ۹۶۳ ملیون افغانی از تعرفه سگرت درآمد داشته‌ایم، اما در یازده ماه گذشته امسال، ما یک ملیارد و ۴۳۰ ملیون افغانی از این درک مالیه جمع آوری کرده ایم و این یک منبع درآمد حکومت است.

نگرانی‌ها از افزایش مصرف سگرت باعث شد که یک و نیم ماه، پیش ولسی جرگه تصمیم بر افزایش صد فیصدی تعرفه بر واردات سگرت را اتخاذ کنند، اما این تصمیم از سوی مشرانو جرگه رد شد.

بربنیاد اطلاعات اتاق تجارت و صنایع، در حال حاضر سگرتی که به افغانستان وارد می شود، بخشی آن از این کشور به کشورهای دیگر صادر می شوند.

با این همه، صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع می گوید که این اتاق با بلند بردن تعرفه بر واردات سگرت موافق نیست. به باور وی، این کار زمینه را برای قاچاق فراهم می سازد.

وی در این باره گفت: اگر ما تعرفه را تا صد فیصد بالای ببریم، مشکلات زیادی را به بار می آورد. نخست؛ این فرصت کار را از مردم می گیرد، دوم؛ این کار زمینه را برای قاچاق فراهم می سازد، سوم؛ درآمد حکومت در درک واردات سگرت کاهش می یابد.

آمارهای ادارۀ مرکزی احصاییه نشان می دهند که افغانستان در حال حاضر از بیش از ده کشور جهان سگرت واردمی کند و بخشی از سگرت های وارد شده به افغانستان دوباره به کشورهای آسیای میانه صادر نیز می شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار