افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

وارداتِ تیل بی کیفیت؛ عامل آلودگی محیط زیست و بروز امراض!

تیل

 

بنابر گزارشات رسیده واردات  تیل بی کیفیت، سبب آلودگی محیط زیست و بروز امراض در کشورمی‌گردد.

 

مسئولین تصدی مواد نفتی و گاز مایع افغانستان از این‌که حکومت افغانستان هنوز هم از ورود تیل و گاز بی کیفیت به کشور جلوگیری نتوانسته است ابراز نگرانی می‌کنند.

 

این مسئولان روز گذشته حین بررسی کیفیت تیل پترول و دیزل این مطلب را در کابل بیان کردند.

 

آنان می‌گویند، وارد ساختن تیل بی کیفیت به کشور که برخی مقامات دولتی نیز در آن دست دارند تجار را هم تا حدی در افغانستان متضرر ساخته‌است.

 

ولید تمیم رئیس این تصدی می گوید که استفاده از تیل و گاز بی کیفیت علاوه بر اینکه بالای محیط زیست و صحت مردم تاثیرات منفی دارد برای تاجران نیز خساره مالی وارد کرده‌است.

 

وی افزود:

 

“قاچاقبران افراد مخفی هستند و قاچاق می کنند این گروه فاصد در حکومت نیز رابطه دارند و در ضمن با مخالفان مسلح منطقه و قومندانان منطقه نیز روابط دارند، این کار از سوی قاچاقبران به زور نه بلکه به دزدی انجام می‌شود بناً بازداشت آن به حکومت هم مشکل است اما راه حل دارد.”

 

آقای تمیم می‌گوید، سالانه حدود سه تریلیون لیتر تیل به کشور وارد می شود که یک حصۀ آن از سوی نیروهای بین‌المللی، حصه دوم را حکومت و بخش سوم آن توسط قاچاقبران به کشور تورید می‌گردد.

 

در این حال وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که تلاش می کند تا مناطق سرحدی را که تیل و برخی مواد دیگر از آن مسیرها بگونۀ قاچاقی وارد کشور می شود بیشتر کنترول کند.

 

نجیب دانش معاون سخنگوی این وزارت در این مورد گفت:

 

“در بخش های‌که زیر کنترول ما است همواره تلاش کرده و کوشش نهایی می‌کنیم، اما متأسفانه در بعضی ساحات سعب‌العبور، سرحدات و مشکلاتی که در سرحدات داریم گاه گاهی همچون چیز صورت می‌گیرد، اما ارادۀ بسیار جدی است، جلو ده‌ها مورد را گرفته‌ایم و در آینده نیز می گیریم.”

 

در این حال مسئولین تصدی مواد نفتی و گاز مایع می گوید که کار روی پالیسی کنترول کیفیت تیل وگاز آغاز شده و بزودی به شورای وزیران جهت تصویب فرستاده خواهد شد.

 

آنان می‌گویند کهجلوگیری از تورید مواد بی کیفیت بخصوص تیل و گاز به افغانستان از اولویت‌های کاری آنان بوده و دراین زمینه ازهیچ تلاشی دریغ نخواهند ورزید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار