افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

هیزم کِش آتشِ قندوز، پاکستان است!

%d8%ac%d9%86%da%af

 

پاکستان با استفاده از اوضاع بی ثبات سیاسی در افغانستان به راحتی اقدام به اعزام نیروهای آموزش دیده خود برای کشتار و ناامنی به ولایت های افغانستان می کند…

 

امنیت شهر قندوز به حالت نسبی بازگشته است و طالبان در پشت دروازه های این شهر منتظر فرصت حمله ای دیگر هستند.طی ماه های اخیر جنگ با طالبان ابعاد تازه تری به خود گرفته است و قندوز نمونه ای از حمله هوشمندانه و سازمان دهی شده از سوی این گروه تروریستی است.

 

هم اکنون نظامیان افغانستان در بیش از ده ولایت افغانستان در نبرد به سر می برند و بیشترین درگیری ها در ولایت های قندوز، بغلان، هلمند، فراه، بادغیس، فاریاب، ارزگان، سرپل، جوزجان، ننگرهار و بخش‌هایی از شاهراه کابل-قندهار در جریان است.

 

وجود هزاران نظامی در ولایت قندوز نتوانست مانعی برای گسترش جنگ باشد و طولانی شدن محاصره، مردم را با قحطی روبه رو کرد و در این میان مسدود شدن راه های ارتباطی از سوی طالبان که مانعی برای کمک رسانی به این ولایت است از حمله هوشمندانه ای نشات می گیرد که خارج از توان طالبان، سازماندهی می شود.

 

برخی گزارش ها از حضور نیروهای آموزش دیده ای در سنگر طالبان خبر می دهندکه گمان می رود جز نیروهای تروریستی کشمیر هستند که توسط پاکستان به کشور اعزام شده اند.

 

هر چند که این گزارش از سوی مقامات کشور رد شده است اما بر هیچ کسی نقش پررنگ و اساسی پاکستان در جنگ و ناامنی های افغانستان پوشیده نیست و تا جای است که این کشور علنی از حمایت طالبان سخن می گوید.

 

طالبان با تحمل تلفات بسیار و مواجه شدن با کمبود نیرو بار دیگر از سوی پاکستانی تغدیه شد که همواره به دنبال فرصتی است برای به ناامنی کشاندن افغانستان و رسیدن به رویای کشوری با حاکمیت طالبانی.

 

وجود افراد نالایق در پست های امنیتی و کمبود مهمات باعث شده است که ضربه سنگینی به نیروهای امنیتی کشور وارد شود و درگیری های گسترده چالشی دیگر فراروی این نیروها است.

 

بی کفایتی و بی مسوولیتی مقامات به جای رسیده است که والی قندوز عنوان کرده است که مرگ به حکم خدا صورن می گیرد و مردم این ولایت اگر در قفس های آهنین به سر برند هم کشته می شوند.

 

رییس جمهور در واکنش به این سخنان بدون بردن نامی، اظهار داشت: هیچ مسوول دولتی حق ندارد با پیش کشیدن قضا و قدر و تفسیر غلط از یک موضوع عقیدتی، از خود سلب مسوولیت کرده و برای کم کاری خود توجیهی درست کند.

 

هر چند که دفاع از حقوق مردم تنها در سخنرانی های رییس جمهور هویداست و اگر خود را حافظ جان و مال مردم می دانست، کم ترین اقدام عزل چنین والی می بود.

 

از سوی دیگر، پاکستان با استفاده از اوضاع بی ثبات سیاسی در افغانستان به راحتی اقدام به اعزام نیروهای آموزش دیده خود برای کشتار و ناامنی به ولایت های کشور می کند و نه تنها در جنگ قندوز نقش هدایت کننده بلکه حضور نظامی دارد و در پوشش طالبان ولایت ها را به آشوب می کشند.

افغانستان تاوان زیاده خواهی کشوری مانند پاکستان را می دهد و همچنان که رییس جمهور اراده ای برای امنیت و ثبات کشور نداشته باشند وجود مقامات فاسد و بی لیاقت زمینه جولان دهی اسلام آباد در کشور را فراهم می کند و مردم تنها هیزمی برای این جنگ هستند!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار