افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

هژدهم جنوری زمان نشست بعدی مذاکرات صلح در کابل

در اعلامیه آمده است که دور بعدی این نشست در هژدهم ماه جنوری در کابل برگزار خواهد شد.

 

اشتراک کننده گان نشست چهار جانبه در اسلام آباد بر ضرورت فوری برای مذاکرات مستقیم میان نماینده گان حکومت افغانستان و نماینده گان گروه های طالبان تأکید کردند.

 

در اعلامیۀ نهایی همچنین آمده که گفت و گوهای مستقیم در پروسۀ صلح با هدف حفظ وحدت افغانستان، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور صورت خواهد گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسپرس، در اعلامیه آمده است که دور بعدی این نشست در هژدهم ماه جنوری در کابل برگزار خواهد شد.

 

در نشست چهار جانبۀ روز دوشنبه، حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه ریاست هیئت حکومت افغانستان و همتایش اعزاز احمد چودری ریاست هیئت پاکستانی را به عهده داشت.

 

نماینده گان از امریکا و چین هم حضور داشتند.

 

پیش از آغاز این نشست، وزارت خارجۀ افغانستان گفت که نماینده گان در مورد ایجاد نقشۀ راه برای رسیدن به صلح در افغانستان بحث می کنند.

 

گروه از نماینده گان جامعه مدنی افغانستان هم به اسلام آباد رفته اند.

 

احمد سعیدی یک عضو این گروه روز دوشنبه گفت، پیشرفت قابل ملاحظۀ صورت نگرفته است.

 

وی گفت:

 

” آن چی که ما قبلاً آرزو داشتیم که این نشست با حضور داشت امریکا و چین نتیجۀ مثبتی را به دست می آورد، آن نتیجه را به دست نیآورد. باید انتظار کشید که اجندا یک ماه، دو ماه بعد تعیین می شود. اجندای تفاهمی تعیین می شود. با کی مذاکره می شود، در کجا می شود و چی می کنیم. تا آن زمان باید منتظر بمانیم و فعلاً چیزی که نقدی به دست ما آمده باشد، وجود ندارد.”

 

پیش ازین، سرتاج عزیز مشاور ارشد صدراعظم پاکستان هنگام افتتاح نشست با تأکید روی ایجاد فضای اعتماد گفت که پیش شرط ها باید برداشته شود و این که تهدید حمله بالای گروه های که حاضر به گفتگو نیستند، نمی تواند گفتگوها را بالای همه گروه ها تحمیل کند.

 

در نشست چهار جانبه در اسلام آباد، طالبان حضور نداشتند.

 

دور نخست گفت و گوهای مستقیم صلح میان حکومت افغانستان و طالبان به میانجیگری پاکستان در ماه جولای سال گذشته انجام شد ولی پس از بر ملا شدن خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین این گروه گفت و گوها متوقف شدند.

 

طالبان به دو گروه عمده یکی به رهبری ملا اختر محمد منصور و دیگری به رهبری ملا محمد رسول تقسیم شده اند.

 

به گزارش فرانسپرس، یک منبع ارشد طالبان از گروه منصور گفته است که پاکستان با رهبران طالبان در تماس است، اما این گروه منتظر است ببیند که آیا گروه رقیب به رهبری ملا محمد رسول هم در گفت و گوهای آینده اشتراک می کند یا نه.

 

احمد رشید ژورنالیست ارشد پاکستانی گفت، چند دستگی میان گروه طالبان روی گفتگوهای آینده سایه افگنده است.

 

وی گفت:

 

” در حال حاضر، طالبان نهایت تقسیم شده اند. و هیچ تضمین هم وجود ندارد که طالبان اختلافات شان را کنار بگذارند و به میز مذاکره حاضر شوند. آن چی خواهیم دید این است که یک گروه از طالبان ازین گفتگوها حمایت خواهد کرد و گروهی یا چندین گروه با آن مخالفت خواهند کرد و این مشکل ایجاد خواهد کرد.”

 

رحیم الله یوسفزی یک تحلیلگر پاکستانی دیگر گفته است، طالبان هنوز به گفتگوها تمایل نشان نداده اند.

 

اما، یوسفزی نشست اسلام آباد را یک انکشاف مهم خوانده و گفته است که حضور امریکا و چین به آن وزنۀ بیشتر داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار