- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

هنوز داکتر عبدالله دفتری برای کار ندارد

اشرف غنی انتصاب افراد جدید در سمتهای دولتی را از دفترش شروع و حنیف اتمر را به عنوان مشاور امنیت ملی و عبدالسلام رحیمی را به ریاست دفتر خود تعیین کرده است.

محترم اشرف غنی احمدزی رییس جمهوری جدید انتصاب افراد جدید در سمتهای دولتی را از دفترش شروع و حنیف اتمر را به عنوان مشاور امنیت ملی و عبدالسلام رحیمی را به ریاست دفتر خود تعیین کرده است.

عبدالسلام رحیمی، مالک شبکه تلویزیونی سبا، جانشین کریم خرم شده که سالها به عنوان یک چهره پرنفوذ در دولت حامد کرزی، رییس دفتر او بود.

اشرف غنی احمدزی تشکیلات دفتر خود و نهاد اداره امور را که هر دو به نحوی کارهای مربوط به ریاست جمهوری را اجرا می کردند، با هم ادغام کرده است.

همچنین حنیف اتمر به جای رنگین دادفر اسپنتا تعیین شده که گفتگوهای دوجانبه بین افغانستان و آمریکا برای تهیه متن توافقنامه استراتژیک و امنیتی بین دو کشور را از جانب افغانستان رهبری می‌کرد.

سپنتا از طرفداران امضای این توافقنامه بود. بخش همکاری‌های استراتژیک این توافقنامه را حامد کرزی و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در 13 ثور ۱۳۹۱امضا کردند، اما بخش امنیتی آن با شرایطی که کرزی مطرح کرد، تا آخر دوره کار او امضا نشد.

حنیف اتمر توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا و همچنین توافقنامه مشابه دیگر بین افغانستان و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) را به عنوان نخستین کار خود در مقام مشاور امنیت ملی رییس جمهوری تنها چند ساعت پس از آغاز کارش امضا کرد.

اتمر کار در وزارت انکشاف دهات، وزارت داخله و وزارت معارف را در کارنامه خود دارد. زمانی که وی وزیر داخله بود، به دنبال شلیک مهاجمان طالبان به محل برگزاری نشست لویه جرگه مشورتی صلح، در ۱۷ جوزا ۱۳۸۹ استعفا کرد.

وی پس از آن حزب «حق و عدالت» را تشکیل داد و در جنجالهای انتخابات ریاست جمهوری امسال، از چهره‌های کلیدی ستاد اشرف غنی احمدزی بود.

گفته شده که اشرف غنی احمدزی تغییرات گسترده‌ای را در مقامهای ارشد دولتی در نظر دارد، اما هنوز جزییات آن منتشر نشده است اما ممکن است براساس توافقنامه سیاسی بین اشرف غنی احمدزی و عبدالله، رقیب انتخاباتی وی و رییس اجرایی دولت افغانستان، مقامهای امنیتی تا چند هفته دیگر به کار خود ادامه دهند.

با این حال، امرالله صالح از افراد نزدیک به داکتر عبدالله، در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های فیسبوک و توییتر نوشته که هنوز عبدالله دفتری برای کار ندارد و آن را باعث تحقیر و توهین او دانسته است.

صالح پیشتر تیم اشرف غنی را متهم به عدول از توافقنامه سیاسی بین دو رهبر جدید کشور که زمینه‌ساز تشکیل وحدت ملی شد، کرد و نوشت: تهِ این راه روشن نیست”.