افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

هنوز تنش ها ادامه دارد

پس از انتخابات امیدواری های زیادی در دل مردم به وجود آمده بود اما حالا فاصله زیادی میان حکومت و مردم به وجود آمده است. چرا که هیچ کدام از وظایف دولت عملی نشده اند. چرا کندی های کار در حکومت وجود دارد و چرا رهبران مردم را از امیدواری هایشان دور ساخته اند؟ چرا حکومت تا به حال نتوانسته است حداقل کرسی های وزارت را پر کند و اعضای کابینه را تکمیل نماید؟

 

سید محمد علی جاوید رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان در برنامه «راه حل» گفت: در افغانستان هنوز افکار دموکراسی نهادینه نشده است. در کشورهای دیگر وقتی دو نفر با هم رقیب هستند، چه بسا برعلیه هم تاخت و تاز می نمایند اما وقتی یکی از آنها پیروز می شود دیگری پیروزی را به رقیب خود تبریک می گوید. دموکراسی چنین تفکری را ایجاب می کند و این تفکر در افغانستان متاسفانه هنوز به وجود نیامده است.

 

وی در علت عدم وجود دموکراسی در افغانستان عنوان کرد: به چند دلیل اینکه احزاب با تعریف جامع حزب در افغانستان وجود ندارد. گروههایی که سی سال از عمر آنها می گذرد حزب نبوده اند، بلکه منظمه ها یا تنظیمهای جهادی بوده اند که بیشتر کارهای نظامی یا مسلحانه می کردند. فلسفه وجودی یک حزب گرفتن قدرت یا مشارکت در قدرت از راه مبارزات مسالمت آمیز، آرای مردم و انتخابات آزاد است. احزابی که در زمان جهاد تشکیل شد بیشتر برای جنگ با شوروی بود.

 

جاوید دموکراسی یاد شده در افغانستان را نوعی دموکراسی ناقص و اشتباه می داند و می گوید: در انتخابات پارلمان نمایندگان با دادن پول به مجلس راه می یابند و تقلبات فراوانی نیز در آن انجام می شود. انتخابات ریاست جمهوری را هم همه شاهد آن بودیم که چگونه برگزار شد. برای گرفتن رای اعتماد برای وزا هم که رشوه های فراوانی به نمایندگان داده می شود تا بتوانند رای اعتماد بگیرند. ما صورت و عروسکی از دموکراسی داریم نه دموکراسی واقعی.

 

جاوید علت وجود سوء استفاده های دیگر کشورها در افغانستان را چنین بیان کرد: مردم هنوز در فضایی که دموکراسی وجود داشته باشد و بتوانند توسط رای خود، زمامدار خود را تعیین کنند قرار نگرفته اند. سیاست مداران ما هم بیش از اینکه به نفع مردم و برای رفاه و ترقی کشور فکر کنند به نفع قوم و قبیله خود فکر می کنند و در برخی موارد حتی کوچکتر می اندیشند، فقط به نفع خود فکر می کنند. به همین دلیل زمینه در کشور برای سوء استفاده دیگر کشورها فراهم است.

 

رهبر حزب حرکت اسلامی وجود اختلافات و کشمکش ها میان دو رهبر حکومت را عامل بسیاری از نا امنی ها و نا بسامانی های کشور دانسته و گفت: متاسفانه ما هنوز نشانه هایی از توافق و هم دلی بین دو رهبر ندیده ایم. هنوز گزارش هایی وجود دارد که تنش میان ریس جمهور و رییس اجرایی را نشان می دهد. برای نمونه این اختلافات، این که رییس جمهور خانم شکریه بارکزی را به عنوان رییس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی انتخاب کرد اما رییس اجرایی کاملاً وی را رد کرد.

 

وی در ارتباط با راه بیرون آمدن از وضعیت نا به هنجار کشور عنوان کرد: در حال حاضر کسی راه حلی برای بیرون رفت از فضای فعلی ارایه نمی کند. هر چه می نویسند و می گویند دشنام و فحش، توهین و تحقیر است. در روزنامه ها هم بیشتر جنبه منفی حکومت را برجسته می کنند و جنبه های مثبت آن را که حتماًجنبه مثبت هم وجود دارد، نمی پردازند. این موضوع باعث تضعیف حکومت می شود. اگر هر دو جنبه را برجسته بسازند و دلسوزانه برای مشکلات راه حل نشان دهند مطمئناً به نفع حکومت خواهد بود.

 

جاوید، در ارتباط با فایده و ضررهای صدر اعظمی شدن نظام افغانستان گفت: مهم نیست که حکومت ریاستی باشد و یا صدارتی باشد. یا اینکه صدارتی ریاستی باشد که ریاست هر دو طرف تفکیک شده باشد آن چه که مهم است عملکرد است. فرض بر این می شود که در افغانستان حکومت صدارتی شود طبعاً در افغانستان آن دیدگاه وجود ندارد که رییس جمهور سمبولیک باشد و تمام اختیارات به دست صدر اعظم باشد. تضمینی وجود ندارد که اگر چنین نظامی در کشور به وجود آید باز هم میان رییس جمهور و صدر اعظم کشمکش و اختلاف به وجود نیاید.

رهبر حزب حرکت، از کم کاری های دولت به خصوص در ارتباط با اتفاقات اخیر کشور انتقاد کرده و افزود: ربوده سی و یک شهروند هزاره کاری سازمان یافته شده و هدفمند بوده است. عاملین این کار می خواستند نوعی التهاب میان شیعه و سنی ایجاد کنند و در این مورد اطمینان دارم که طالبان این کار را کرده اند و معتقد نیستم که داعش آمده از کشورهای دیگر آمده و این کار را کرده اند. در این مورد اقدام جدی از جانب حکومت انجام نشده است جز اینکه می گویند حکومت در سطح عالی موضوع را پیگیری می کند در حالی که ما هیچ نتیجه ای از آن نمی بینیم.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار