افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

هنوز بحث جانور قندهار داغ است!

در حالی که چندی پیش خبری مبتنی بر عملکرد موفق دولت ایران در رابطه با منحرف کردن هواپیمای جاسوسی آمریکایی که از غرب افغانستان وارد خاک ایران شده بود، توسط رسانه های مختلف پخش شد واکنش های متفاوتی را در سطح غرب و منطقه به خصوص کشور افغانستان داشته است.

این طیاره جاسوسی که جانور قندهار نامیده می شود یکی از آخرین دستاورد های نظامی آمریکا به حساب می آید. در سال 2009 خبر ساخت آن در رسانه ها درز کرده و در سال 2010 آمریکا رسما استفاده از این طیاره را اعلام کرد و همچنین این طیاره در چند ماه آخر مرگ بن لادن حرکات وی را نیز کنترل می کرده است.

گفته می شود که این هواپیمای جاسوسی از کشور افغانستان به خاک دولت ایران نفوذ کرده و مسافت 240 کیلومتر مسیر را در شرق ایران پیموده است.

اطمینان از هویت این هواپیمای جاسوسی آمریکایی مقامات دولت آمریکا را تا چندی پیش وادار به سکوت کرده بود اما بعد از چندی اعلام کردند که این هواپیمای بدون سرنشین در غرب افغانستان در حال ماموریت بوده است که از کنترل آنان خارج شده و پیش از انتشار خبر یافت آن در کشور ایران ردیابی برای یافتن این هواپیما در حال جریان بوده است.
اما واکنش ها و ادعاهای ایران مبنی بر در اختیار گرفتن هواپیمای جاسوسی آمریکایی بدون خسارت و از طریق کنترل ماهواره ای و کامپیوتری از سوی رسانه های غربی با شک و تردید روبه رو است.

در حالی که بعضی از متخصصین جنگنده ها و هواپیماهای بدون سرنشین از جمله آقای ریچارد هلینگ به نیویورک تایمز گفته است که با توجه به تجهیزات این هواپیما امکان سقوط دادن و منحرف کردنش توسط ایرانی ها وجود ندارد برخی از ژورنالیست های آمریکا در سی ان ان پذیرفته اند که این هواپیما از طریق کنترل های کامپیوتری در اختیار سپاه ایران قرار گرفته است.
دولت ایران که مدعی است این هواپیما برای بررسی تجهیزات و فرایند های هستوی در خاک ایران در حال گشت زنی بوده است نقض حاکمیت فضایی ایران را کرده است.

همچنین در حاشیه این اخبار برخی از رسانه ها اعلام کرده اند که این هواپیما نه در خاک ایران بلکه در افغانستان فرود آمده است و برخی از احزاب طرفدار دولت ایران به رهبری گلبدین حکمتیار این هواپیما را در قبال یک معامله دو سویه به دولت ایران تحویل داده است.
اما به باور تحلیل گران سیاسی چیزی که در حال حاضر معلوم نیست توجیهات و اعترافات دو کشور است. همچنین اعتماد به ارزیابی رسانه ها در حال حاضر ممکن نیست. این ارزیابی ها زمانی روشن و آشکار خواهد گردید که ایالات متحده آمریکا اسناد معتبر ارائه کرده و توجیهات خود مبتنی بر عدم مداخله سیاسی و نقض حاکمیت ملی دولت ایران را به یقین مبدل سازد.
در همین حال دولت ایران سفیر افغانستان در تهران آقای عبید الله عبید را احضار کرده و خواستار پیگیری این موضوع از سوی دولت افغانستان شده است. جانان موسی زی وزیر خارجه افغانستان هم گفته است که ما احضار سفیرمان در ایران را جدا پیگیری می کنیم.
اما اتفاقات اخیر چه تاثیری بر روابط بین کشورهای افغانستان و ایران خواهد داشت؟ آیا دولت ایران سعی در تحت فشار قرار دادن افغانستان دارد ؟ آیا این عملکرد بر امضای پیمان استراتژیک کابل- واشنگتن تاثیر خواهد گذاشت؟
برخی از تحلیل گران می گویند که فراخواندن سفیر افغانستان بیشتر یک مصرف سیاسی داخلی در جهت آرام کردن افکار عموم مردم بوده است و دادن اعتماد از طرف دولت افغانستان به ایران در جهت بررسی این پرونده می تواند رضایت بخش باشد چرا که نشان دهنده عدم مداخله افغانستان در اقدام اخیر آمریکا بوده است.

از سویی دولت ایران بر مبنای واقع بینی سیاسی درک می کند که افغانستان در وضعی قرار ندارد که بتواند عملیات های پیچیده این چنینی را تحت کنترل گرفته و مهار کند و همچنین نه منفعت های ملی افغانستان اجازه میدهد و نه دولت ایران این توقع را دارد که به خاطر این رویداد افغانستان رو در روی آمریکا قرار گیرد.
اما نظر به این که آیا ایالات متحده آمریکا از خاک افغانستان به عنوان راهی برای نفوذ به کشورهای منطقه از جمله ایران و کنترل فعالیت های هستوی آنان که برای آمریکا بسیار مهم تلقی می شود استفاده خواهد کرد یا خیر، نظر های متفاوتی وجود دارد.
بسیاری از آگاهان سیاسی افغانستان می گویند که آمریکا راه های نفوذی فراوانی به ایران از جمله خلیج فارس، قطر، بحرین، ترکیه و از جمله افغانستان داراست. اگر آمریکا تشخیص دهد که کشور افغانستان آسان ترین، ساده ترین و موثرین راه برای آگاهی از فعالیت های هستوی ایران باشد بعید نیست که از این راه دریغ کند و این بر کشورهای همسایه هم معلوم است که اگر آمریکا تصمیم بگیرد که از خاک افغانستان به کشورهای دیگر حمله کند افغانستان توانایی متوقف کردن آنان را ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار