افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

هند یا امریکا؟/ افغانستان بر سر دو راهی جایگزینی

 

اظهارات و اشاره‌های مقامات کشور در واقع نشانی از تلاش برای جایگزینی هند با امریکا در افغانستان است اما در حقیقت هند قادر به حفظ حضور گسترده نظامی در افغانستان نیست.

به نقل از ویبسایت خبری-تحلیلی ایست آسیا فوروم، در حالی که حامد کرزی بارها با انتقاد شدید از سیاست امریکا در افغانستان، همواره خواستار نقش پررنگ‌ هند در کشور شده بود اما در توانایی جایگزینی هند با امریکا شک وجود دارد.

 

کرزی همچنین خواستار کمک هند برای توانمند‌سازی اردوی ملی علیه افراط‌گرایی و نقض تمامیت ارضی کشور در آن سوی سرحد دیورند شد. این اظهارات و اشاره‌های مقامات کشور در واقع نشانی از تلاش برای جایگزینی هند با امریکا در افغانستان است اما در حقیقت هند قادر به حفظ حضور گسترده نظامی در افغانستان نیست.

 

هند تنها پس از سال 2001 و بخاطر ثبات ایجادشده توسط حضور نیروهای امریکایی قادر به فعالیت در افغانستان شد.

 

 

وقتی شمار نیروهای امریکایی در افغانستان کاهش یافت، توان تاثیرگزاری هند در افغانستان نیز حتی در زمینه اقتصاد، تنزل پیدا کرد. در حالی که هند در آموزش و بطور نسبی در تجهیز نیروهای افغان اشتراک می‌کند، اشتراک آنها قابل مقایسه با مزیت جغرافیه ای که پاکستان در افغانستان دارد، نیست.

 

به نظر می‌رسد با وجود مشکلات و تنش‌های موجود، هند چاره دیگری جز حمایت از حکومت وحدت ملی ندارد.

 

حمایت از حکومت افغانستان در مقایسه با هرج و مرج ناشی از سقوط این حکومت قابل ترجیح است. در بحران سیاسی اگوست 2016 عیسوی مقابله اشرف غنی و عبدالله عبدالله، ناکارآمدی این حکومت را بر هند نمایان کرد، اما دهلی‌نو برای بهبود آن جایگزینی ندارد.

 

این در حالی است که شرایط سیاسی کنونی که هند در آن فعالیت می‌کند نیز پیچیده است.

 

به دلیل نامشخص بودن موضع آینده امریکا در افغانستان، تمام همسایگان کشور به راه‌های جایگزین فکر می‌کنند.

 

 

اردوی پاکستان متهم به حمایت از مخالفان حکومت وحدت ملی است و افغانستان را من‌حیث مشکلی در منطقه‌ مطرح کرده است. در عین‌حال به نظر می‌رسد گسترش حضور داعش در افغانستان قواعد بازی در کشور را تغییر داده است، زیرا به پاکستان این فرصت را یافته تا حمایت همسایگان خود را کسب کند.

 

از سوی دیگر، چین نیز که تمایلی برای حضور خود در سواحل بحیره هند دارد در حالی که تلاش می‌کند تا رفتار افراطی پاکستان را تعدیل کند، اما برای مداخله در مسایل امنیتی افغانستان تمایلی ندارد؛ بنابراین چین مدیریت بحران افغانستان را به پاکستان محول کرده است.

 

علاوه بر این، روسیه شریک سنتی هند در حال نزدیک شدن به چین و پاکستان است. این اقدام روسیه بخشی از استراتیژی اعمال فشار بر هند است. همچنین روسیه در نظر دارد تا از برخی استدلال‌های پاکستان مبنی بر تفاوت قایل شدن بین طالبان خوب و بد برای مقابله با داعش استفاده کند.

 

 

هند قطعا می‌تواند به نیروهای افغان کمک کند تا مصارف بیشتر نظامی بر مخالفان دولت از جمله طالبان را تحمیل کند، اما قادر نیست تاثیر زیادی بر درگیری‌ها داشته باشد.

 

همچنین زمانی که هند در حال ارایه حمایت‌های لازم برای اقتصاد افغانستان است، بازگشت این سرمایه تردید برانگیز است. از لحاظ سیاسی نیز هند می‌تواند تاثیر نسبی بر بازیگران اصلی حکومت داشته باشد، اما در جایگاهی قرار ندارد که بر میل خود حکومتی را تشکیل دهد و یا حتی پایداری حکومت فعلی را تضمین کند.

 

در بهترین حالت هند می‌تواند متحدی خوب برای حکومت افغانستان باشد. این کشور قادر نیست و تظاهر هم نمی‌کند که توان جایگزینی امریکا در افغانستان را دارد.

 

بار دیگری که کرزی اقدام به محاسبات سیاسی می‌کند، باید حقایق موجود را در نظر گیرد.

 

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار