افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 23 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

هند می خواهد از طریق”چابهار” راه ترانزیت را به افغانستان و آسیای میانه باز کند

هند و افغانستان ممکن است در هفته آینده در جریان سفر رییس جمهور افغانستان اشرف غنی به دهلی جدید موافقتی را به امضا برسانند که نه تنها راه ترانزیت داد و ستد را بین هند و افغانستان باز می کند، بلکه زمینه داد و ستد تجارتی هند را با آسیای میانه و روسیه نیز فراهم می سازد.

 

رسیدن به یک موافقت ابتدایی در مورد برنامه های اتُمی ایران با غرب هند را تشویق نموده است که در مورد گسترش بندر چابهار ایران و باز کردن دهلیز ترانزیت از طریق آن به افغانستان و آسیای میانه تلاش نماید.

 

روزنامه اکانومیک تایمز هندوستان در یک گزارش خود نوشته است که این موافقت شاید در 27 و یا 28 اپریل که رییس جمهور افغانستان به هند سفر می کند، امضا شود.

 

این موافقت شاید یک پیامی را به پاکستان نیز در بر داشته باشد که نمی گذارد اموال ترانزیتی هند از طریق آن به افغانستان برود.

 

هند می گوید، پاکستان از موافقت وسایل نقلیه که سال گذشته توسط کشورهای سارک در مرکز نیپال کتمندو به امضا رسید، سرپیچی می کند.

 

در روزهای اخیر پاکستان در ساحات تجارتی و ترانزیتی توافقاتی را تکمیل کرده است. به اساس این توافقات، تاجران افغان می توانند مال تجارتی خود را بشکل ترانزیت از خاک پاکستان تا سرحد هند برسانند. ولی از آنسو مال های هندی را به وطن خود آورده نمی توانند.

 

در صورت استفاده از بندر چابهار باز هم موافقت سارک رعایت نمی شود زیرا هند با ایران سرحد مشترک ندارد. در چنین حالت اموال تجارتی هند با کشتی ها به بندر چابهار انتقال داده می شوند و از آنجا به افغانستان و آسیای میانه می روند.

 

مقامات هندی می گویند در صورت گسترش تاسیسات بندر چابهار در تجارت هند با تاجیکستان هم سهولت ایجاد می شود.

 

هند و تاجیکستان در ساحه نظامی همکاری نزدیک دارند. هند در قرارگاه نظامی فرخار تاجیکستان یک شفاخانه نظامی ساخته است. این منطقه از سرحد افغانستان صرف 60 کیلوتر فاصله دارد.

 

به گفته مقامات هندی، این گام می تواند در قدم بعدی راه تجارتی هند را به کشور های دیگر آسیای میانه و حتی روسیه وصل نماید.

 

به گفته مقامات هند، نبود راه های زمینی بین هند و افغانستان و آسیای میانه در راه افزایش همکاری های هند با منطقه موانع ایجاد می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار