افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

هند می تواند در زمینهء صلح و امنیت درافغانستان، نقش مهم بازی کند

سفر محمد اشرف غنی به هند ظاهراً این نگرانی ها را از میان برداشت که گویا گرایش رییس جمهور غنی به پاکستان برای جلب همکاری های آن کشور در تامین صلح، سبب سردی روابط میان افغانستان و هند شده است.

 

به باور برخی اعضای ولسی جرگه و آگاهان سیاسی سفر اخیر رییس جمهور غنی به هند نه تنها روابط میان کابل و دهلی را گسترش داد، بلکه هند را تشویق کرد تا کمک های بیشتر با افغانستان انجام دهد.

 

عبدالقادر ځاځی عضو کمیسیون بین المللی ولسی جرگه ، سفر آقای غنی را به هند از ابعاد مختلف با اهمیت خوانده، گفت:

 

“هند در موضوع صلح و امنیت در افغانستان می تواند نقش بسیار مهم را بازی کند. هند تجهیزات نظامی و کمک های مالی را که به افغانستان می کند، این موارد هم روی آوردن صلح و امنیت در افغانستان تاثیر بسیار مثبت دارد. ”

 

رییس جمهور اشرف غنی دوشنبهء هفته جاری به هند رفت و با مقامات آن کشور روی مسایل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و تحکیم روابط میان دو کشور گفتگو کرد.

 

نریندرا مودی صدراعظم هند بعد از ملاقات با رییس جمهور غنی گفت که روابط هند با افغانستان وارد صفحه جدید آن شده و روابط میان کابل و دهلی تنها روابط میان حکومت ها نه، بلکه روابط بی پایان بین مردم دو کشور می باشد.

 

صدراعظم هند هم چنان گفت که کشورش از پروسهء صلح افغانستان به رهبری افغان ها حمایت می کند و حاضر به همکاری در بخش مبارزه با تروریزم در افغانستان است.

 

رییس جمهور اشرف غنی نیز روابط میان افغانستان و هند را مستحکم خواند و گفت که هند در حلقه چهارم و پنجم روابط سیاسی با افغانستان قرار دارد.

 

رییس جمهور اشرف غنی، تامین صلح و ثبات در افغانستان را بسیار مهم خواند و بخاطر رسیدن به صلح و ثبات خواهان همکاری های کشور های منطقه در خصوص مبارزه با تروریزم شد.

 

در جریان این سفر روی برخی موارد از جمله تبادلهء اطلاعات استخباراتی نیز میان مقامات دو کشور توافق صورت گرفت.

 

در این حال آگاهان امور سیاسی می گویند، هند به عنوان یکی از قدرت های بزرگ سیاسی و اقتصادی در منطقه می تواند با افغانستان در تامین صلح و امنیت همکاری کند.

 

جاوید کوهستانی یکی از این آگاهان با اظهار این که با سفر اخیر رییس جمهور غنی به هند سردی که در روابط افغانستان و هند احساس می شد برطرف شد، می گوید:

 

“چون هندوستان کشور بزرگ در روابط بین المللی از نظر پالیسی با کشور های مختلف جهان است، بناً این همکاری ها می تواند بر ثبات، بر بهبود روابط در عرصه های مختلف با افغانستان کمک کند. پس با این سفر رییس جمهور همان سردی که در روابط افغانستان و هندوستان در مطبوعات و افکار عمومی تا حد معین نه تنها برطرف شد، بلکه دامنهء این مناسبات گسترده شد. ”

 

برخی آگاهان بدین باور اند که قبل از سفر رییس جمهور اشرف غنی به هند، مقامات آن کشور از نفوذ و آنچه جنگ نیابتی پاکستان در افغانستان خوانده می شود به شدت نگران شده بود.

 

آنان می گویند حکومت افغانستان باید در روابط با کشور های همسایه، منطقه و جهان توازن را درنظر گرفته، تلاش کند تا متحدین استراتیژیک خود مانند هند را از دست ندهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار