افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

هند زمان اشرف غنی، هند زمان کرزی نیست!

در حالی سخن از نزدیکی روابط میان دولت جدید کابل و دهلی به میان می آید که در این اواخر حکومت هندوستان با چرخشی کامل خود را با سیاست های آمریکایی همسو نموده و به جهت بی اعتمادی غرب نسبت به پاکستان رقیب دیرینه اش در منطقه، خود را به آمریکا نزدیک ساخته است.

محترم عبدالهادى ارغندیوال سرپرست وزارت اقتصاد در نمایشگاه مشترک محصولات هند و افغانستان که به مدت سه روز در کابل برگزار شد، از سرمایه‌گذاران هندی خواست تا در پروژه‌های استخراج معادن کشور سرمایه‌گذاری کنند.

وی در این رابطه گفت: حکومت وحدت ملی افغانستان تسهیلاتی را برای سرمایه‌گذاری تاجران و سرمایه‌گذاران هندی در کشور را فراهم کرده است. اگر تا 10 سال آینده فعالیت‌های مداومی در بخش معادن افغانستان صورت گیرد، کشور ما به خودکفایی رسیده و حتی در جمع کشورهای کمک کننده قرار خواهد گرفت.

در این خصوص ویراج سینهه معاون سفیر هندوستان درکابل، در این نمایشگاه گفت: سرمایه‌گذاران هندى حاضر هستند تا در افغانستان سرمایه گذارى کنند و روابط موفق تجارتى با کابل داشته باشند.

این سخنان در حالی مطرح شد و در حالی سخن از نزدیکی روابط میان دولت جدید کابل و دهلی به میان می آید که در این اواخر حکومت هندوستان با چرخشی کامل خود را با سیاست های آمریکایی همسو نموده و به جهت بی اعتمادی غرب نسبت به پاکستان رقیب دیرینه اش در منطقه، خود را به آمریکا نزدیک ساخته است.

هندوستان که تا دیروز برای رقابت و تضعیف پاکستان، این کشور را به وابستگی کامل به غرب متهم می کرد، امروز خود در حال غلطیدن به دامان غرب است.

این سیاست از آنجا ناشی می شود که ظاهرا اعتماد غرب و به خصوص آمریکا نسبت به پاکستان رو به کمرنگی نهاده و بازی جدید غرب با پاکستان به گونه ای ظاهر شده است که انگار این کشور با آمریکا دچار مشکل شده است! در حالی که این قسمتی از بازی جدید غرب با پاکستان برای تطبیق زمینه های اولیه نقشه های بعدی آمریکایی در منطقه است.

هندوستان که تا دیروز حضور غربی ها و دخالت پاکستان در افغانستان را تجاوز به حریم افغانستان می دانست امروز پا به پای غربیها از ماندن طولانی تر نظامیان خارجی از افغانستان حمایت می کند.

طی دو سه ماه اخیر چندین بار مقامات هندی اظهار داشته اند که دهلی نو و واشنگتن در حال گفتگو هستند تا افغانستان به یک کشور با ثبات، دموکراتیک و مرفه مبدل شود به ویژه با تشکیل دولت وحدت ملی که اوضاع افغانستان دارای تحولات عظیمی می باشد.

به گفته مسوولان هند، طالبان همچنان چالشی جدی برای افغانستان هستند. این گروه در بخشهایی از کشور نفوذ و قدرت دارد و ممکن است اگر آمریکاییها بخواهند نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند، کل افغانستان را بار دیگر در کنترل خود در بیاورد که این برای همه خطرناک است و باید فرماندهان خارجی تمام تلاش خود را انجام دهند تا از برگشت هراس افکنان جلوگیری شود تا افغانان یک آینده خوب داشته باشند.

مقامات هند دلیل خود را برای حضور خارجی ها در کشور ما نیز اینگونه بیان کرده اند که این خطر وجود دارد که پاکستان بنا بر علل سیاسی بخواهد طالبان را برای رسیدن به قدرت در افغانستان تشویق کند. اگر طالبان بکوشند که حکومت جدید کابل را سرنگون کنند، ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان توان مقابله با آنها را ندارند لذا نظامیان آمریکایی و سربازان ناتو باید تا زمانی در افغانستان بماند که یک اطمینان کامل از توانمند شدن نیروهای امنیتی افغانستانی بدست آید.

این سخنان و ادعاها بیانگر چرخش 180 درجه ای هند به سمت سیاستهای آمریکا در منطقه است. آمریکا این روزها برای توجیه ماندن نیروهای خود در کشور ما (پس از امضای پیمان امنیتی) از هر حربه ای استفاده می کنند، که حمایت هندی از ماندن آمریکایی ها در افغانستان یکی از این سیاستهای کاخ سفید است.

به هر حال باید متذکر شد: هندوستان یکی از بزرگترین کمک کنندگان به افغانستان است و پس از سرنگونی رژیم طالبان در سال 2001 میلادی تا کنون بیش از دو میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است. مقامات کابل نیز نخستین تفاهم نامه راهبردی را با دهلی نو امضا کردند که بر بنیاد آن هند کمک های دراز مدت را به افغانستان تعهد کرده است. اما بر دولت وحدت ملی واجب است تا با دیدی بازتر نسبت به هند نگاه کند چرا که هند اکنون با هند زمان کرزی بسیار متفاوت می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار