افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 5 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

همکاری ناتو منوط به امضای توافقنامه است

ناتو همچنان نیروهای امنیتی افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ مورد حمایت مالی قرار می‌دهد. این حمایت مالی شامل همان تعهداتی است که در نشست سران ناتو در شیکاگو صورت گرفته بود.

اندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو ادامه همکاری با افغانستان را منوطه به امضای توافق نامه امنیتی دانست.

وی که روز گذشته در نشست سران بیش از 60 کشور جهان در ولز انگلیس صحبت می کرد اضافه نمود: ناتو پس از ۲۰۱۴ در سه عرصه به حمایت خود از افغانستان ادامه خواهد داد.

اول، ناتو آماده است تا یک ماموریت غیر رزمی را برای آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در جنوری سال ۲۰۱۵ آغاز کند. این ماموریت به ‘حمایت قاطع’ موسوم است. این ماموریت مشروط به امضای موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا و امضای موافقت‌نامه وضعیت نیروها با ناتو است.

دوم، ناتو همچنان نیروهای امنیتی افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ مورد حمایت مالی قرار می‌دهد. این حمایت مالی شامل همان تعهداتی است که در نشست سران ناتو در شیکاگو صورت گرفته بود.

(سران ناتو در شیکاگو تعهد کرده بودند که سالانه حدود ۴ میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد.)

سوم، تعهد دوباره ناتو به ‘همکاری پایدار ناتو و افغانستان’ که در نشست سران ناتو در لیسبون تصویب شد و براساس آن ناتو در دراز مدت از افغانستان حمایت خواهد کرد. این همکاری شامل تماس درازمدت میان ناتو و افغانستان پس از ماموریت آیساف و خروج کامل نیروهای ناتو از افغانستان است. براساس این همکاری ناتو متعهد است تا هیچ وقت دیگر اجازه ندهد که افغانستان به پایگاه ‘تروریست‌ها’ یا ‘تروریسم’ تبدیل شود.

وی همچنان از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواست تا هرچه رودتر به یک توافق سیاسی دست پیدا کنند و زمینه امضای توافقنامه امنیتی را فراهم سازند.

گفته شده است که این نشست آخرین نشست ناتو با اعضای آیساف در مورد افغانستان است. این نشست از نگاه ناتو مهم ترین و سرنوشت سازترین نشستی است که در مورد موضوعات مختلف از جمله بحران اوکراین، اوضاع افغانستان و مقابله با اعضای گروه داعش در عراق و سوریه از جمله موضوعات مهمی است که در باره آنان تصمیم گرفته خواهد شد.

ماموریت ناتو در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی به سه بخش، ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو شامل آموزش، مشورت دهی و کمک به نیروهای افغانستان، حفظ منابع مالی برای تمویل این نیروها و مشارکت پایدار این پیمان در این کشور تقسیم می شود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار