افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

همه چیز به منافع ارگ نشینان برمی گردد

فسادی که در ادارات دولتی و نیمه دولتی و خصوصی افغانستان اعم از حوزه های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ریشه دوانیده است در نوع خود بسیار خطرناک می باشد.

فسادی که در ادارات دولتی و نیمه دولتی و خصوصی افغانستان اعم از حوزه های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ریشه دوانیده است در نوع خود بسیار خطرناک می باشد و عزم جزم و اقدام عاجل می طلبد اما…

اما گمرکات و مرزها از جمله مهمترین و استراتژیک ترین موقعیت های حساس برای ضعف یا اقتدار یک کشور هستند که اگر مورد کمترین و کوچکترین خبط و خطای عمدی یا سهوی قرار بگیرند تبعات و لطمات بسیاری بر پیکر امنیت و اقتصاد داخلی وارد می سازند.

بارها به تناوب مکررا و به انواع و اقسام وسایل و دستاویزها به مساله بیداد فساد اداری در ریشه های غرب تا شرق و شمال تا جنوب افغانستان پرداخته شد اما نه امداد غیبی به مدد آمد و نه مردم ملکی برای خشکانیدن و انقطاع این مساله شوم بپا خواستند.

همین فرارهای مالیاتی، همین سرپیچاندن شرکت های خارجی از پرداخت عوارض گمرکی و حتی ممانعت از نظارت و بازرسی ابزارآلات و ادوات نظامی ناتو در مرزهای زمینی و هوایی همه و همه نشات گرفته از همان ضعف و سستی و بی ارادگی در گمرکات است و بس.

از پرونده کابل بانک با اختلاس مشارکتی سفیر امریکا و هندوهای سهامداری که براحتی از افغانستان گریختند تا فساد و کلاهبرداری شرکت سوپر ام، از فساد شرکت انهم در واردات بیش از 500 موتر زرهی بدون پرداخت هزینه گمرکی تا گمرک غرق در فساد ننگرهار همه به یک سرچشمه برمی گردند.

مثل انتقادات بی رویه و بی شمار مسوولان و نهادهای مدنی و مطبوعات و رسانه ها و بعضا مردم ملکی مثل از درد گفتن و از درد نوشتن بدون نیم نگاهی به راه های طبیعی و بدیهی و عملی درمان است یعنی چرخیدن حول دور تسلسل و مدار باطلی که نه پاره شدنی است و نه تمام شدنی.

دیروز سخن از کابل بانک در نیمه راه مختومه شده بود و امروز سخن از فساد بیداد کننده و به مرز نگرانی رسیده ننگرهار… دیروز انتقادات و اعتراضات در گلو خفه شد و امروز نیز به همان ترتیب… تکیه زنندگان بر ارگ و تمامی آنانی که مستقیم یا غیر مستقیم از این فساد سود می برند و متنعم می شوند نیز به این فریادهای یک شبه عادت کرده اند.

در همین راستا خروج سالانه 8 میلیارد دالر ارز از کشور براحتی و سهولت هرچه تمام تر توجیه می یابد چه اگر نظارت و کنترلی صورت می گرفت بر نیروهای خارجی اعم از نظامی و سیاسی و بازرگانان بین المللی بیش از تجار داخلی و زورمندان محلی می بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار