افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

همه مردم افغانستان افغان نیستند

همین افرادی که می گویند مسایل را قومی نسازیم به شدت قومی می اندیشند و هرکدام از آنها پسوند قبیله ای دارند. به طور مثال، کرزی، احمدزی، پوپل زی، بارکزی اینها همه این پسوند را دارند که قومیت شان مشخص باشد.
قانون ثبت احوال نفوس در هشت جوزای سال 1392 تصویب شد. جدی ترین نقطه اختلاف این قانون میان نمایندگان موضوع درج هویت های قومی بود. دسته ای موافقت خود را در این زمینه اعلام کردند و عده ای موضوع افغان بودن را به عنوان هویت همه مردم افغانستان را مطرح کردند. 9 قوس امسال رییس جمهورغنی افغان بودن را برای همه مردم افغانستان را توشیح کرد. پس از توشیح باید این قانون نافذ و عملی می بود اما درج آن در تذکره های الکترونیکی ناتمام مانده چرا که مخالفان خود را دارد. بنابر درخواست عده ای این قانون برای بازنگری به دادگاه عالی ارجاع شده است. این مورد تا حدودی حساسیت ها را در میان اقشار مختلف زیاد کرده است.

آثارحکیمی فعال مدنی در برنامه «صد روز پس از تحلیف» گفت: ما به هیچ وجه نمی توانیم واژه افغان را بر همه ی مردم تحمیل کنیم که هویت ملی مردم افغانستان باشد. به این دلیل اعتراض مدنی به نسبت به این موضوع داریم.

وی از هوشیاری نماینده های مجلس پیرامون عدم تایید کلمه افغان در شناسنامه های الکترونیکی ابراز خرسندی کرده ابراز داشت: خوشبختانه نمایندگان پارلمان به این موضوع واقف شدند و تایید کردند که در شناسنامه مردم افغانستان افغان اطلاق نشود. افغان نام یک قومیت خاص در افغانستان است. اگر در شناسنامه ها این نام برای همه آورده شود باقی قومیت ها ندیده گرفته می شوند.

این فعال مدنی از دیگر کشورها به عنوان مثال در این زمینه نام برده افزود: در کشورهایی که نام قومی دارند مثل افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه و جاهای دیگر موضوع هویتی به عنوان یک معضل اجتماعی سیاسی به شدت وجود دارد و کشورهایی که می خواهند از این بحث عبور کنند ناگزیرند هویت های ملی را داشته باشند. در اینجا ما نمی توانیم هویت های قومی را هویت ملی بنامیم. در ترکیه با تمام سهولت هایی که از نظر جامعه ی مدرن دارند و به اروپا نزدیک هستند اما کردها هنوز هم جنجال دارند که ما از کشور ترکیه هستیم ولی کرد هستیم. درست مثل این است که ما افغانستانی هستیم ولی افغان نیستیم.

وی اطلاق کلمه افغان را به همه شهروندان افغانستان ناعادلانه دانسته عنوان کرد: ما در جامعه ای قومی زندگی می کنیم، سران کشور دوباره سعی می کنند با موضوع تفکیک قومیت ها مبارزه کنند. همین افرادی که می گویند مسایل را قومی نسازیم به شدت قومی می اندیشند و هرکدام از آنها پسوند قبیله ای دارند. به طور مثال، کرزی، احمدزی، پوپل زی، بارکزی اینها همه این پسوند را دارند که قومیت شان مشخص باشد اما وقتی موضوع کلان ملی افغانستان به میان بیاید بیشتر از همه کاسه داغ تر از آش می شوند که کشور را به مسایل قومی نکشیم.
می خواهیم بگوییم: ای برادر تو وقتی حاضر نیستی از پسوندهای قبیله ای خود بگذری چگونه لازم می بینی که همه مردم افغانستان بیایند و تحت یک هویت قومی به نام افغان قرار بگیرند.

حکیمی افرود: در بسیاری از کشورها این اشتباه را کردند و دچار جنجالهای فراوانی هستند. به طور مثال تاجیکستان را کشور تاجیکها نامیدند اما تمام مردم آن تاجیک نیستند، ترکیه را کشور ترکها نامیدند اما همه ی مردم آن ترک نیستند، ازبکستان را کشور ازبکها نامیدند اما همه مردم آن ازبک نیستند. حال اگر افغانستان را کشور افغانها بنامند در حالی که همه مردم از قومیت افغان نیستند مشکلات فراوانی خواهیم داشت. این موضوع از دموکراسی به دور است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار