افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

همایش روز همبستگی جهانی و هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر برگزار شد

دانش

 

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر همایش بزرگ  روز همبستگی جهانی مبارزه علیه مواد مخدر و هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر را  راه اندازی نمود.

 

نخست قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری ضمن تقدیر از دستآوردهای وزارت مبارزه علیه مواد مخدر گفت: امروز مواد مخدر به عنوان یک پدیده منفور و مخرب روح و روان انسانها، به یک معضل جهانی تبدیل شده که بیشترین ضرر آن را مردم افغانستان متحمل شده است.

 

آقای دانش اعلام کرد: جلوگیری از کشت خشخاش و تولید هر نوع مواد مخدر و صادرات و واردات آن از اولویت‌های دولت افغانستان است.

 

وی اظهار داشت: قانون مبارزه با مواد مخدر در افغانستان جامع‌ترین و سخت‌ترین قانون موجود در سطح منطقه است که توسط وزارت مبارزه علیه مواد مخدر طرح شده و در حال تدوین و اجرا است.

 

آقای دانش افزود: ایجاد هماهنگی داخلی از طریق تأسیس «کمیسیون عالی مبارزه با مواد مخدر» در افغانستان زیر نظر وزارت مبارزه با مواد مخدر از دیگر اقداماتی است که توسط دولت افغانستان برنامه ریزی شده است.

 

معاون دوم رییس‌جمهور افغانستان تصریح کرد: امنیت افغانستان و جهان رابطه مستقیم با کشت و تولید مواد مخدر دارد که نیازمند هماهنگی لازم میان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای همکاری‌های مشترک در جهت مبارزه با این معضل خواهد بود.

 

وی خاطرنشان کرد: اعتیاد به مواد مخدر در افغانستان نگران کننده است که برای مقابله با این معضل نیز دولت افغانستان بازتوانی معتادان توسط وزارت صحت عامه این کشور را در سال جاری در چارچوب کاری خود قرار داده که اقدام قابل تقدیر است.

 

آقای سرور دانش اذعان داشت: دولت افغانستان با وجود مشکلاتی که دارد، در امر مبارزه با مواد مخدر از تمام توان خود استفاده کرده است که بر همین اساس کشت خشخاش در این کشور نسبت به سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

 

آقای دانش افزود: هنوز هم تعداد زیادی از ولایت‌های افغانستان متأثر از کشت خشخاش هستند که با وجود تقاضای بازارهای منطقه و جهان و حضور مافیای بین‌المللی مافیای جهانی و عدم هماهنگی بین‌المللی و منطقه‌ای هنوز هم درگیر این معضل است.

 

در ادامه وی گفت: ادامه جنگ و درگیری در افغانستان و استفاده مخالفان مسلح از مواد مخدر برای تأمین منابع مالی خود و کشت خشخاش توسط کشاورزان فقیر که برای امرار معاش دست به این کار می‌زنند از مواردی است که افغانستان هنوز هم با آن روبرو می‌باشد.

 

معاون دوم رییس‌جمهور افغانستان اظهار داشت: همکاری بین‌المللی برای مبارزه با مواد مخدر نقش کلیدی دارد، هم در طرح و برنامه‌ریزی و هم در عرصه تبادل تجربیات و گسترش سطح برخورد قانونی با این معضل، بر همین اساس دولت افغانستان از کشورهای دور و نزدیک و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد تا زمینه‌ همکاری‌های بیشتری را در این باره فراهم کنند.

 

خانم سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر نیز ضمن ایراد سخنانی مواد مخدر را یک معضل جهانی دانسته که از مدیریت یک یا چند اداره و کشور خارج بوده و باید هماهنگی صادقانه منطقه ای و جهانی در این راستا وجود داشته باشد.

 

خانم عظیمی بیان نمودند: سطح اعتیاد و پایین آمدن سن اعتیاد نگران کننده بوده که مشکلات زیادی از قبیل فقر، ناامنی، عدم اگاهی مردم، مهاجرت ها، تقاضای بالای بازارهای جهانی و بسیاری از مسایل دیگر سبب آن میباشد.

 

خانم عظیمی از تلاش ها و کارکرد های این وزارت و سایر اداره های ذیربط در عرصه های مختلف تداوی معتادین، تعدیل قانون، ساخت پلان عمل ملی، استراتیژِی ها، پالیسی و برنامه های معیشت بدیل، آگاهی عامه، شامل سازی موضوع مبارزه علیه مواد مخدر در نصاب معارف و تحصیلات عالی و همچنان شامل سازی مبارزه با این پدیده در پلان ها و برنامه های سایر اداره ها یاد آوری نموده و دست‌آوردهای این وزارت و سایر اداره های ذیربط را در بخش کاهش تقاضا، کشت و سایر بخش های مبارزه علیه مواد مخدر را قابل ملاحظه بیان نموده و تقدیر کردند.

 

ایشان همچنان بر نقش تمام اداره های دولتی و اقشار مختلف جامعه در داخل افغانستان و نقش تمام کشورهای جهان بخصوص منطقه و همسایه ها در بعد خارجی مبارزه علیه مواد مخدر تاکید نموده و بدون این تشریک مساعی مبارزه علیه این پدیده را دشوار گفتند.

 

وزیران معارف، حج و اوقاف و معینان وزارت های صحت عامه، زراعت و معنیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله از دیگر سخنرانان این همایش بوده که ضمن برشمردن دست‌آوردها و فعالیت های انجام شده این اداره ها و وعده همکاری همه جانبه در امر مبارزه علیه مواد مخدر؛ خواهان همگانی شدن مبارزه علیه این پدیده در سطح ملی و بین المللی شدند.

 

همچنان پیامهای رییس جمهور و رییس اجراییه دولت جمهوری اسلامی افغانستان به خوانش گرفته شده و در این پیامها به جدی گرفتن خطر مواد مخدر همانند تروریزم که همه روزه از جوانان ما قربانی میگیرد تاکید شده و برگزاری هفته بسیچ ملی علیه مواد مخدر یک فرصت خوب در راستای آگاهی دهی از اضرار این پدیده بای شهروندان کشور دانسته شده و از تلاش های اداره های ذیربط بخصوص وزارت مبارزه علیه مواد مخدر قدردانی به عمل آمده.

 

قابل یادآوری است که نمایش نامه و اجرای موسیقی زنده توسط شاگردان انستیتیوت ملی موسیقی و هنرمندان تیاتر ملی از دیگر بخش های این همایش بودند.

 

قابل یادآوری است که در این همایش معاون دوم ریاست جمهوری، اعضای کابیه، معینان، اعضای هردو مجلس شورای ملی و نمایندگان کشورهای همکار اشتراک نموده بودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار