افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

هفت خبر از هرات

1
کشته شدن دو سرباز و دو غیر نظامی در هرات
دو سرباز ارتش ملی و دو غیر نظامی در پی دو رویداد جداگانه در ولایت هرات به شهادت رسیدند.
به گزارش نور، مقام های محلی هراتی گفتند موتر حامل سربازان ارتش ملی در ولسوالی اوبی ولایت هرات با ماین کنار جاده برخورد کرد که در اثر آن دو سرباز ارتش ملی به شهادت رسیدند.
عتیق الله سرپرست ولسوالی اوبی ولایت هرات گفت ماین در ساحه ی سیروان ولسوالی سیروان منفجر شد.طالبان مسوولیت این ماین گذاری را به عهده گرفتند.
بر مبنای یک خبر دیگر دو غیر نظامی در ولسوالی ادرسکن ولایت هرات در اثر انفجار ماین کنار جاده به شهادت رسیدند.

2
انفجار ماین بر موتر سربازان ایتالیایی در هرات
انفجار ماین بر یک موتر سربازان ایتالیایی در ولسوالی گذره هرات 3 زخمی بر جای گذاشته است.
به گزارش نور، مقام های امنیتی ولایت هرات گفتند ماین در روستای سیاوشان ولسوالی گذره منفجر شد.
عبدالرووف احمدی سخنگوی فرماندهی پولیس زون ساحه غربی کشور گفت موتر سربازان ایتالیایی هنگامی با این ماین برخورد کرد که در حال گزمه بود.
آقای احمدی گفت در این رویداد موتر سربازان ایتالیایی تا حدی تخریب شده است.
وی افزود ماین در نزدیکی مکتب لیسه سیاوشان منفجر شد که در اثر آن 3 دانش آموز زخمی شدند.

3
نشست مشورتی پیرامون تعدیل قانون انتخابات در هرات
نشست مشورتی بخاطر بحث پیرامون تعدیل قانون انتخابات امروز با شرکت شماری از اندیشمندان و نمایندگان احزاب سیاسی در شهرهرات برگزارشد.
مسولان کمیسیون انتخابات میگویند این نشست به هدف جمع آوری آرا و نظریات اقشار مختلف بخصوص صاحب نظران و اندیشمندان بخاطر غنامند سازی قانون انتخابات برگزارشده است. در خلال آن شرکت کنندگان دیدگاهای شان را به شکل نوشتاری به کمیسیون مستقل انتخابات می سپارند.
دوکتورعبدالظاهر فیض زاده رئیس شورای ولایتی هرات در این نشست از دموکراسی بعنوان عادل ترین نظام سیاسی که انتخابات در آن جایگاه شایسته بخود اختصاص داده است یا دکرد و گفت در نظامیکه انتخابات وجود نداشته باشد، عدالت تامین نیست.
اقای فیض زاده بابیان این مطلب که دموکراسی کنونی شکلی است و برای رسیدن به دیموکراسی ماهوی باید شعورسیاسی افراد جامعه تقویت یابد گفت: تمام اقشارجامعه باید به آگهی برسند که هدف اصلی شرکت شان درانتخابات، تعیین سرنوشت و آینده کشورشان است.
با این حال داکترغلام دستگیرآزاد کمشنرکمیسیون انتخابات نیز اقشار مختلف تقاضانمود تا بخاطر غنامندی مسوده قانون انتخابات دیده گاهای شانرا در فضای آزاد مطرح نمایند.
بگفته آقای آزاد مشخص ساختن صلاحیت های قانونی کمیسیون، کمیسیون سمع شکایت و نحوه فعالیت بخش رسانه و برخورد با مختلفین از جمله مهم ترین مواردی است که در مسوده قانون به آن اشاره شده است.
از سوی دیگر داکتر ذکریا بارکزی معاون دارلانشای کمیسیون انتخابات میگوید: در مسوده جدید پیش بینی شده است که شمارش آرای انتخابات بعد از این درسطح ولایات صورت میگیرد واعلام خواهدشد.
آقای ذکریا بابیان این مطلب که انتخابات آینده ریاست جمهوری در بهار سال 2014 برگزار میگردد میزان مجموع افراد واجد شرایط رای دهی درسطح کشور را هفده میلیون نفراعلام کرد .قابل یاداوریست قبل ازین نشست های مشورتی مشابه درولایات کابل وبلخ برگزارشده بود.

4
موسسه جایکای جاپان فارم تحقیقاتی می سازد
موسسه جایکای جاپان در نظر دارد تا همکاری های خود را بخاطر تقویت سکتور زراعت در ولایت هرات افزایش دهد.
همزمان با دیدارخانم مارکو رئیس دفترساحوی موسسه جایکای جاپان در ولایات هرات و بامیان با دوکتورداودشاه صباوالی هرات، سپاس نامه رئیس عمومی این موسسه به پاس همکاری های مقام ولایت، به والی هرات اهدا شد.
خانم مارکو در این دیدار پیرامون برنامه های موسسه جایکای جاپان دربخش های مختلف، بویژه احداث مرکز تحقیقاتی پیرامون کشت شالی که قرار است درآینده نزدیک در فارم اردوخان ایجاد گردد، معلومات داد.
گفته میشود این فارم تحقیقاتی برای نخستین بار در سطح افغانستان و به هدف مطالعات و تحقیق پیرامون کشت انواع شالی در ولایت هرات ایجاد میشود.
ولایت هرات یکی ازجمله ولایات عمده تولید برنج درکشورمیباشد، که بیشترکشت شالی در ولسوالی های انجیل، گذره، پشتون زرغون وکرخ صورت میگیرد.
در حال حاضر دوازده هزار و ششصدهکتار زمین در ولسوالی های مختلف ولایت هرات زیرکشت شالی قراردارد.

5
محاکمه چند مجرم در هرات
چهارده تن از متهمان جرایم جنایی از سوی محکمه استیناف ولایت هرات به سپری نمودن حبس های تنفیذی محکوم شدند. این افراد متهم به جرایم اخلاقی واعمال غیرقانونی اند.
برهمین اساس دوتن ازمتهمان قتل عمدبه شانزده ودوازده سال حبس، سه تن از متهمان قضیه فعل زنا به دو و سه سال حبس، سه نفر در قضیه فعل لواط به هفت سال حبس و متهمان قضایی فوت ترافیکی، مجروحیت ترافیکی نیز به حبس های تنفیذی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.
حق تمیزخواهی متهمان درزمان معین شده محفوظ است.

6
محاکمه یک سرباز
یکتن از سربازان کندک بند سلما به اتهام نقض مقررات و فرار مسلحانه از سوی محکمه نظامی ولایت هرات به پنج سال حبس تفنیدی محکوم شد.
دوسیه متهم که شهرتش نثار احمد و سرباز کندک بند سلما اعلام شده است، به اتهام نقض مقررات و فرار مسلحانه امروز ر جلسه قضایی محکمه نظامی هرات بررسی شد . متهم مطابق حکم فقره یک ماده سی قانون جرایم عسکری و فقره یک ماده 15قانون جرایم عسکری و بارعایت ماده 156قانون جزاء به 5سال حبس تنفیذی محکوم شده است.
موصوف در عین حال حق استیناف خواهی متهم محفوظ است.

7
تاکید شورای ولایتی بر رعایت حقوق بشری در ولایت هرات
دوکتور عبدالظاهرفیض زاده رئیس شورای ولایتی هرات بر رعایت موازین حقوق بشری محبوسین در محبس هرات تاکید نمود.
رئیس شورای ولایتی در دیدار با قوماندان ومسوولان محبس هرات بابیان برخی مشکلات محبوسین، بررفع چالش هاتاکید نمود و رعایت موازین حقوق بشری محبوسین را ازجمله مهم ترین وظایف مسولان محبس اعلام کرد.
آقای فیض زاده در عین حال که کارکرد مدیر پیشین محبس هرات جنرال صادقی را قابل قدرعنوان کرد از قوماندان جدیدمحبس نیزخواست دربخش ظرفیت سازی محبوسین، تداوی زندانیان معتاد، ایجادتسهیلات به خانواده هاییکه غرض ملاقات با محبوسان مراجعه می نمایندتاکید نمود.
دوکتورفیض زاده توسعه فعالیت های اموزشی بخصوص دربخش حرفه وفن را نیازمندتلاش جدی مسولان محبس عنوان کرد وپشتیبانی کامل شورای ولایتی هرات را از فعالیت های مسولان محبس اعلا م کرد. رئیس شورای ولایتی تحمیل هرگونه فشاربالای محبوسان را غیرقابل پذیرش عنوان کرد وافزودشورای ولایتی هرات پشتیبانی عدالت است وخواهان رعایت عدالت بگونه واقعی میباشد.
قابل یاداوریست محبس ولایت که در ان درحال حاضر نزدیک به دوهزاروپنجصد محبوس نگهداری میشود، باکمبود جای مواجه است که با ساخته شدن محبس جدید حل خواهد شد.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار