افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

هشدار پرویز ختک به مهاجران افغان در پاکستان!

پرویز ختک

وزیر اعلی ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان هشدار میدهد که آنان برای اخراج مهاجران افغان از هر اقدام ممکن استفاده خواهند کرد.

پرویز ختک وزیر اعلی ایالت خیبر پشتونخواه در نشست با فیلیپو گراندی کمیشنر سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان به اخراج پناهجویان افغان تاکید کرده است.

پرویز ختک، وزیر اعلی ایالت خیبرپشتونخوا میگوید، “ما به خاطر اخراج مها جران افغان از پاکستان از هر راه ممکن استفاده خواهیم کرد تا انان دو باره به کشور شان برگرداننده شوند.”

اما وزارت خارجه افغانستان این اظهارات مقام های پاکستانی را خلاف موازین بین المللی میداند .

وزارت خارجه میگوید پاکستان نباید به خاطر منافع خود از مهاجران من‌حیث ابزار فشار عیله افغانستان استفاده کند .

خیر الله ازاد، معاون سخنگوی وزارت خارجه میگوید، “این خلاف کنوانسیون بین المللی است، ما اراده داریم که مهاجرین را به گونه تدریجی و دوطلبانه بر گردانیم نه اینکه کشور ها بیایند برای فشار اوردن به دولت افغانستان برای پیگری اهداف شان از مهاجرین من‌حیث ابزار فشار استفاده کند.”

از سوی هم برخی از اعضای مشرانو جرگه از حکومت میخواهند که باید هر چه زود تر برای حل مشکل پناهجویان افغان در کشور های همسایه دست به کار شود.

سناتور، فوزیه سادات میگوید، “مهاجراین در این اواخر در پاکستان مورد ستم قرار گرفته است، حکومت باید یک راه حل جستجو نماید تا در اینده انان دچار مشکل نشوند چون به یکبارگی عودت مهاجرین برای افغانستان نیز مشکل است. “

وزارت خارجه میگوید، حکومت افغانستان تحت ریاست رییس جمهور، کمیسیون عالی امور مهاجران را ایجاد نمود تا وزارت های مربوط استراتیژی عودت مهاجرین افغان را ترتیب نمایند.

اما تاکنون این کمیسیون مصروف پلان ستراتیژی است. بر بنیاد آمار موجود درحال حاضر نزدیک به سه ملیون پناهجوی افغان در پاکستان زندگی می کنند که یک ونیم ملیون این پناهجویان سند اقامت دارند و متباقی اسنادی در دست ندارند .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار